Çlirimi i Evropës nga varësia energjetike ruse

Përurohet ndërlidhësi i gazit Bullgari-Greqi

Në Sofje u përurua nisja e punës e interkonektorit të gazit Greqi-Bullgari. Pjesëmarrës në ceremoninë e përurimit, krahas presidentit të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski dhe liderëve rajonalë e më gjerë, ishte edhe kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Lejen. Von der leyen theksoi se gazsjellësi do të jetë faktor i rëndësishëm kundër “luftës së tmerrshme energjetike të Rusisë kundër BE-së”.Raport i TV21 nga Shkupi./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button