Danimarka planifikon të heqë kufizimet javën e ardhshme

2 min read

Danimarka synon të heqë të gjitha kufizimet e mbetura anti-COVID-19 javën e ardhshme, pas njoftimeve të ngjashme në Mbretërinë e Bashkuar, Irlandë dhe Holandë në javën e kaluar, pavarësisht numrit të lartë të infeksioneve me Omicron në Evropë.

Vendi nordik tashmë ka hequr kufizimet dy javë më parë pas një bllokimi njëmujor, duke lejuar rihapjen e kinemave dhe vendeve muzikore, por disa rregulla mbeten, duke përfshirë orët e kufizuara të hapjes për restorantet dhe maskat e detyrueshme të fytyrës.

Në një letër drejtuar parlamentit, Ministri i Shëndetësisë, Magnus Heunicke tha se qeveria synon të ndjekë rekomandimet e lëshuara nga një panel ekspertësh të martën për të hequr të gjitha kufizimet deri më 1 shkurt.

Vendimi i qeverisë, i cili i nënshtrohet miratimit parlamentar, do të jetë lehtësimi më i gjerë i kufizimeve që shihet midis vendeve nordike, transmeton rtv21.tv.

Klubet e natës mund të rihapen dhe restorantet do të mund të shërbejnë alkool pas orës 22:00; klientët nuk do të kenë nevojë të paraqesin leje vaksinimi pas hyrjes. Udhëtarët mund të marrin autobusin pa pasur nevojë të mbajnë maskë për fytyrën dhe dyqanet mund të heqin kufijtë në numrat e klientëve.

Nëse miratohen ndryshimet, rregullat e vetme që do të mbeten janë ato që mbulojnë testimin dhe izolimin në hyrje në Danimarkë, të cilat do të qëndrojnë në fuqi edhe për katër javë të tjera.

Mbretëria e Bashkuar, Irlanda dhe Holanda kanë njoftuar javën e kaluar vendime të ngjashme për të hequr shumicën e kufizimeve të koronavirusit edhe pse infeksionet me variantin Omicron mbeten të larta. Ndër arsyet e dhëna ishin numri i rasteve që binte nën kulmin dhe numër më i ulët i shtrimeve në spital nga ç’pritej.

Danimarka regjistroi 46,590 raste të reja të martën, pak më poshtë një piku prej 47,831 të premten. Numri i shtrimeve në spital të lidhura me koronavirusin u rrit në 918, më i larti në një vit.

Por autoritetet shëndetësore kanë vlerësuar midis 30% -40% e atyre që aktualisht janë në spital me një test pozitiv të koronavirusit janë atje për arsye të tjera përveç COVID-19.

Që nga një kulm prej 82 në 6 janar, numri i pacientëve me COVID-19 në kujdesin intensiv ka rënë në mënyrë të qëndrueshme në 44 të martën./21Media