Të paktën 163 palestinezë dhe gjashtë oficerë policie izraelitë janë lënduar në përleshjet në Jeruzalem, thanë mjekët palestinezë dhe policia izraelite.

Shumica u plagos në xhaminë Al-Aqsa, ku policia izraelite gjuajti me plumba gome dhe granata trullosëse ndërsa palestinezët hidhnin gurë dhe shishe.

Tensionet janë rritur në lidhje me dëbimin e mundshëm të palestinezëve nga toka e pretenduar nga kolonët hebrenj.

Gjysmëhëna e Kuqe ka hapur një spital fushor për të trajtuar të plagosurit.

Kompleksi i xhamisë Al-Aksa në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit është një nga vendet më të respektuara të Islamit, por është gjithashtu një vend i shenjtë hebre, i njohur si Mali i tempullit.

Vendi është një pikë e shpeshtë e dhunës, e cila u shpalos përsëri kete të premte  mbrëma,  pasi mijëra njerëz ishin mbledhur atje për të vëzhguar të premten e fundit të muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit.

Policia izraelite tha se ata kishin përdorur forcë për të “rivendosur rendin” për shkak të “trazirave të mijëra adhuruesve” pas lutjeve të mbrëmjes.

Një zyrtar i Aqsa bëri thirrje për qetësi në altoparlantët e xhamisë. “Policia duhet të ndalojë menjëherë të shtënat me granata tymosese ndaj adhuruesve dhe të rinjtë duhet të qetësohen dhe të jenë të qetë!”, citoi agjensia e lajmeve Reuters të kishin thënë ata.

Shërbimi i urgjencës i Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze tha se 88 nga palestinezët e plagosur u dërguan në spital pasi u goditën me plumba metali të veshur me gome. Policia tha se disa nga gjashtë oficerët e plagosur kishin nevojë për trajtim mjekësor.

Një zëdhënëse e Departamentit të Shtetit të SHBA tha se Uashingtoni ishte “thellësisht i shqetësuar për tensionet e rritura”.

Koordinatori Special i KB për Procesin e Paqes në Lindjen e Mesme, Tor Vennesland, u kërkoi të gjitha palëve të “respektojnë status quo-në e vendeve të shenjta në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit në interes të paqes dhe stabilitetit”.

Gjykata e Lartë e Izraelit do të zhvillojë një seancë dëgjimore mbi çështjen juridike të gjatë të hënën.

Izraeli ka pushtuar Jeruzalemin Lindor që nga lufta e Lindjes së Mesme 1967 dhe e konsideron të gjithë qytetin kryeqytetin e tij, megjithëse kjo nuk njihet nga shumica dërrmuese e bashkësisë ndërkombëtare. Palestinezët pretendojnë Jeruzalemin Lindor si kryeqytetin e ardhshëm të një shteti të pavarur të Palestinës, raporton agjencia e lajmeve Reuters nga Jerusalemi./ E.D.- 21Media