Dhjetori, muaji ndërkombëtar i të drejtave të njeriut’

Gjatë muajit dhjetor, Festivali Ndërkombëtar i Filmit ‘DokuFest’ përmes programit filmik do të vë theksin në Muajin Universal të të Drejtave të Njeriut me filma që dëshmojnë shkelje të të drejtave të njeriut dhe krijon një forum për individë të guximshëm në të dy anët e objektivit për të fuqizuar audiencën me njohurinë se angazhimi personal mund të bëjë ndryshim.

‘Ne në DokuFest bashkohemi me njerëzit anembanë globit për të mbrojtur barazinë, drejtësinë dhe dinjitetin e të gjithë njerëzve’, thuhet në njoftimin e DokuFest.

Çdo të martë dhe të premte në Dokukino do të shfaqen këta filma:

3 DHJETOR – 19:00

FOR SAMA

Një udhëtim intim dhe epik nga përvoja e gruas në luftë. Historia e jetës së Ëaad al-Kateab gjatë pesë viteve të kryengritjes në Aleppo, Siri, teksa ajo bie në dashuri, martohet dhe lind Sama-n, ndërkohë që konflikti ngrihet rreth saj.

7 DHJETOR – 19:00

WHY SLAVERY: A WOMAN CAPTURED

Në bashkëpunim me WHY? FONDACIONI A Woman Captured është një portret i papërpunuar dhe intim i psikologjisë pas skllavërisë. Regjisorja fituese e çmimeve Bernadett Tuza-Ritter ofron një studim ndjellës të një gruaje aq të poshtëruar dhe të shpërfillur sa që edhe ajo ka humbur nga sytë jetën e saj. Teksa zhvillohet një miqësi e ngushtë midis gruas së kapur (Marish) dhe regjisorit, besimi i Marishit rikthehet ngadalë, ndërsa ajo fillon të imagjinojë një jetë ndryshe për veten e saj. Me këtë ndjenjë të re të gjetur besimi, a do të jetë ndonjëherë në gjendje një grua e kapur t’i shpëtojë shtypjes së padurueshme për t’u bërë një grua e lirë?

10 DHJETOR – 19:00

LITTLE PALESTINE – DIARY OF A SIEGE

Gjatë luftës civile siriane, distrikti Yarmouk, shtëpia e mijëra palestinezëve, u bë skena e luftimeve dramatike dhe të egra. Little Palestine (Diary of a siege) është një film që ndjek fatin e civilëve gjatë rrethimeve brutale, të imponuara nga regjimi sirian, që ndodhën në vazhdën e betejave. Me aparatin e tij, Abdallah Al-Khatib kompozon një këngë dashurie për një vend që i reziston me krenari mizorive të luftës.

14 DHJETOR – 19:00

ËHY STORIES: FAVELA FRONTLINES

Në këtë luftë nuk ka fitues. Përmes historive personale nga njerëzit në të dyja anët e konfliktit dhe pamjeve të fuqishme, Favela Frontlines ju çon drejt e në vijën e parë të betejës midis policisë dhe trafikantëve të drogës në Brazil. Mesatarisht, çdo dy ditë vritet një polic. Ka 60,000 vrasje çdo vit. Të ndërthurura me historitë janë intervista me gjyqtarë, gazetarë, banorë të lagjeve të varfëra dhe historianë. Ato reflektojnë mbi politikën e sigurisë publike të Brazilit të tre dekadave të fundit, ndikimin e pabarazisë sociale dhe trashëgiminë e skllavërisë.

17 DHJETOR – 19:00

NOTTURNO

Notturno u qëllua gjatë tre viteve të fundit përgjatë kufijve të Irakut, Kurdistanit, Sirisë dhe Libanit. Një rajon ku tirania, pushtimet dhe terrorizmi kanë ushqyer njëri-tjetrin në një rreth vicioz, në dëm të popullatës civile. Rreth e rrotull shenja dhune dhe shkatërrimi: por në plan të parë është njerëzimi që rizgjohet çdo ditë nga një nokturn që duket e pafund. “Notturno”, një film drite mbi errësirën e luftës.

21 DHJETOR – 19:00

ËHY STORIES: DAPHNE A PEN TOO SHARP

Më 16 tetor 2017, gazetarja malteze Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me makinë bombë afër shtëpisë së saj. Karriera e saj u fokusua në raportimin investigativ për korrupsionin qeveritar dhe pastrimin e parave, dhe të gjitha gjetjet e saj u publikuan në blogun e saj personal Running Commentary. Duke tërhequr mbi 400,000 shikime në ditë, blogu i saj u lexua më shumë se të gjitha gazetat e vendit së bashku. Nëpërmjet intervistave me familjen dhe miqtë e saj, si dhe takimet e filmuara fshehurazi me zyrtarë të nivelit të lartë qeveritar, ky dokumentar kërkon t’i afrohet më shumë të vërtetës për atë që ka ndodhur në të vërtetë./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button