Gazetarja Ovsyannikova është arratisur nga Rusia

Një gjykatë ruse urdhëroi arrestimin e gazetares televizive Marina Ovsyannikova, raportojnë mediat lokale.
Ovsyannikova, e cila ndërpreu transmetimin e drejtpërdrejtë të lajmeve me një protestë kundër luftës dhe u akuzua për përhapjen e “lajmeve të rreme” për luftën në Ukrainë, është larguar nga vendi pasi u arratis nga arresti shtëpiak, njoftoi avokati i saj.
Ovsyannikova është aktualisht “nën mbrojtjen e një shteti evropian”, tha avokati Dmitry Zakhvatov të hënën, duke refuzuar të shtjellojë pasi “mund të rezultojë të jetë një problem për të”.
Në muajin mars, Ovsyannikova ndërpreu një program të drejtpërdrejtë lajmesh në mbrëmje në televizionin shtetëror të Rusisë, duke mbajtur një tabelë pas prezantueses që thoshte “JO LUFTË”, “Ndaloni luftën” dhe “Mos i besoni propagandës”.
Ajo u arrestua dhe u akuzua për përçmim të ushtrisë ruse dhe u gjobit me 30 mijë rubla (270 dollarë).
Kremlini e denoncoi protestën e saj si “huliganizëm”./21Media

Back to top button