Aeroplani luftarak rus gati godet atë amerikan

Aeroplani luftarak rus gati godet atë amerikan

Një aeroplan luftarak rus ka fluturuar në distancë një metër e gjysmë afër aeroplanit ushtarak amerikan mbi Detin Baltik, transmeton “Fox News”.  “Aeroplani rus fluturoi pranë aeroplanit amerikan në rajonin e Detit Baltik të hënën”, thuhet në kumtesën e sotme.

Prej datës 2 qershor kanë ndodhur më shumë se 35 ndërveprime në rajonin e Detit Baltik ndërmjet aeroplanëve dhe anijeve amerikane dhe atyre ruse, por incidenti i fundit është më i madh, pasi që ushtria amerikan e ka konsideruar si të rrezikshëm.

Incidenti ndodhi një ditë pasi që Ministrioa e Jashtme ruse njoftoi se do të trajtojë çdo fluturim të aeroplanëve amerikanë në perëndim të lumit Eufrat, dhe është e paqartë se sa afër aeroplani ushtarak amerikan fluturoi në Kaliningrad, enklavë ruse ndërmjet Polonisë dhe Lituanisë, aleate të NATO-s.

Forcat amerikane nuk kanë komentuar incidentin.