Kina kërkon qetësi pas incidentit me raketa në Poloni

Edhe vende të tjera kanë reaguar

Kina ka bërë thirrje për qetësi pas shpërthimit të raketës që vrau dy persona në një fshat polak pranë kufirit me Ukrainën.
Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme, Mao Ning tha në një konferencë për shtyp se “në situatën aktuale, të gjitha palët përkatëse duhet të qëndrojnë të qetë dhe të ushtrojnë përmbajtje për të shmangur përshkallëzimin e situatës”.
Më herët, Franca kërkoi “kujdes maksimal” në vlerësimin se nga erdhi raketa. Presidenti Biden tha se nuk kishte gjasa të ishte shkarkuar nga Rusia.
Sunak i Britanisë nuk ka ofruar vetë një opinion publik se kush ishte përgjegjës, por Downing Street nuk po kërkon të mos pajtohet me vlerësimin e presidentit amerikan.
Edhe vende të tjera kanë reaguar:
Presidenti i Estonisë, Alar Karis i tha BBC-së Estonia e pa këtë si një incident të izoluar, por tha se lufta duhej të ndalohej sa më shpejt që të ishte e mundur.
Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan tha se ai respektonte deklaratën e Rusisë që mohonte se qëndronte pas incidentit dhe besonte se Moska “nuk kishte të bënte me të”.
Ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto tha se është e rëndësishme të dihen detajet e incidentit dhe të “veprohet në përputhje me rrethanat”.
Ndërkohë, shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se përfaqësuesit e G7 dhe NATO-s ishin të gatshëm për të ndihmuar Poloninë në hetimin e saj./21Media

Back to top button