Koreja e Veriut lëshon dy raketa balistike, thotë Jugu

2 min read

Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa balistike në bregun e saj lindor, ka konfirmuar ushtria e Koresë së Jugut.

Ky është testi i dytë i armëve i Koresë së Veriut ditët e fundit, pas lëshimit të një rakete të re lundrimi me rreze të gjatë veprimi.

Raketat me rreze të shkurtër të së mërkurës fluturuan rreth 800 km në një lartësi maksimale prej 60 km, transmeton rtv21.tv.

Sipas Shefave të Përgjithshëm të Shtabit të Koresë së Jugut, ata u nisën nga zonat qendrore të brendshme të Koresë së Veriut dhe fluturuan në lindje drejt Detit të Japonisë, i njohur gjithashtu si Deti Lindor.

Ajo tha se ushtria e saj po mbante “një qëndrim gatishmërie të plotë në bashkëpunim të ngushtë me SHBA”.

SHBA tha se lëshimet nuk përbëjnë një kërcënim të menjëhershëm për “personelin ose territorin amerikan, ose aleatët”.

Testet e raketave balistike bien ndesh me rezolutat e Kombeve të Bashkuara të krijuara për të frenuar aktivitetet bërthamore të Veriut.

Këshilli i Sigurimit i OKB -së nuk e ndalon testimin e raketave lundruese. Por ajo konsideron se raketat balistike janë më kërcënuese sepse ato mund të mbajnë ngarkesa më të mëdha dhe më të fuqishme, të kenë një distancë shumë më të gjatë dhe mund të udhëtojnë më shpejt.

Koreja e Veriut po përballet me mungesë ushqimi dhe një krizë të rëndë ekonomike – duke shkaktuar pyetje se si është ende në gjendje të zhvillojë armë. Vendi ka kaluar më shumë se një vit në izolim. Ajo ndërpreu shumicën e tregtisë me aleatin e saj më të ngushtë Kinën për të ndaluar përhapjen e koronavirusit./21Media