Kush është favorit për Çmimin Nobel të këtij viti?

Çmimi Nobel për Paqen do të shpallet së shpejti, teksa lufta po vazhdon në Ukrainë.

Çmimi Nobel i Paqes do të jepet në Norvegji të premten – teksa lufta më e madhe e Evropës për shtatë dekada është ndezur në kontinent.

Konflikti i vazhdueshëm i Rusisë në Ukrainë do të thotë se njoftimi i këtij viti do të renditet ndër vendimet më të ndjekura dhe më të komplikuara të marra nga Komiteti Norvegjez i Nobelit kohët e fundit.

Dhënia e çmimit të paqes shpesh shërben si shpreseë në kohë të pasigurta. Por, ekspertët në fushën e paqes dhe sigurisë paralajmërojnë se tabloja e zymtë gjeopolitike mund të ngatërrojë çmimin e vitit 2022.

“Ndonjëherë, është e vështirë të kuptosh se kush mund ta marrë çmimin sepse ka kaq shumë kandidatë të mundshëm. Këtë vit, është e vështirë të kuptosh se kush mund ta marrë çmimin, sepse ka kaq pak të mira që po ndodhin në botën e paqes dhe sigurisë “, tha Dan Smith, drejtor i Institutit Ndërkombëtar të Kërkimit të Paqes në Stokholm (SIPRI).

Ekspertët kanë vënë në dukje një listë të shkurtër të favoritëve – ndërkohë që kanë rezervuar të drejtën për t’u habitur nga vendimi./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button