Mënyra të pazakonta për t’i bërë flokët tuaj të rriten më shpejt

4 min read

 

Procesi i rritjes së flokëve tuaj mund të jetë sfidues dhe madje zhgënjyes. Mund të duket sikur keni bërë gjithçka siç duhet, por ende nuk po shihni shumë përparim. Edhe pse ka shumë produkte për kujdesin e flokëve në treg që thuhet se ndihmojnë në rritjen e flokëve tuaj, në fakt ka disa hapa të thjeshtë që mund të ndërmerrni për të arritur flokë të gjata.

Disa mënyra të thjeshta dhe efektive që mund t’ju ndihmojnë për rritjen e flokëve.

Shtoni kripë në shampon tuaj

Mbajtja e lëkurës së kokës tuaj të shëndetshme është një nga hapat më të rëndësishëm që mund të ndërmerrni për të arritur flokët e ëndrrave tuaja. Përzierja e pak kripë Epsom me shampon tuaj është një mënyrë e lehtë dhe e përballueshme për t’i shtuar volum flokëve tuaj dhe për të ndihmuar skalpin tuaj të qëndrojë pa yndyrë për më gjatë. Kripa Epsom është përdorur gjerësisht në kujdesin e flokëve dhe për shkak se është e pasur me magnez, mund të forcojë skalpin dhe flokët tuaj. Zonat e lëkurës tuaj që kanë shumë folikula qimesh, si skalpi i kokës, mund të thithin më mirë magnezin dhe të përfitojnë më shumë prej tij.

Vendosni një kapele

Megjithëse vitamina D është thelbësore për shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme, nëse qëndroni shumë në diell mund të dëmtojë jo vetëm lëkurën, por edhe flokët tuaj. Ekspozimi i tepërt në diell mund të ndikojë në strukturën e flokëve tuaj dhe të dobësojë pigmentet dhe proteinat e tyre. Ekspertët mjekësorë madje rekomandojnë aplikimin e kremit kundër diellit në lëkurën e kokës nëse vëreni se flokët po hollohen. Kufizimi i kohës tuaj në diell dhe vendosja e një kapeleje do të mbrojë lëkurën dhe flokët tuaj nga rrezet e dëmshme UV dhe do të ndihmojë flokët tuaj të rriten më shpejt.

Mosi i thani flokët me tharëse

Për shkak se një tharëse fryn një nxehtësi intensive dhe të përqendruar drejt e mbi flokët tuaj, ajo bën që flokët tuaj të humbasin shumë lagështi menjëherë. Flokët e dehidratuar thyhen lehtësisht dhe nuk mund të rriten aq gjatë. Nëse po përpiqeni të rritni flokët tuaj, është mirë t’i jepni një pushimi tharëses së flokëve dhe mjeteve të tjera

Hiqni këllëfin e jastëkut tuaj prej pambuku

Ndërrimi i këllëfeve të jastëkëve prej pambuku me ato të mëndafshta mund të përmirësojë cilësinë e përgjithshme të flokëve dhe të ndihmojë flokët tuaj të rriten më shpejt. Fijet e pambukut krijojnë fërkime, e cila nga ana tjetër dobëson flokët tuaj dhe i heq lagështinë natyrale. Mëndafshi ka një sipërfaqe shumë më të lëmuar dhe lejon që flokët tuaj të rrëshqasin mbi të ndërsa flini, duke ndihmuar në reduktimin e thyerjes dhe ndarjes së majave.

Provoni një metodë përmbysjeje

Nëse keni ëndërruar për flokë të gjatë për një kohë të gjatë, shanset janë që të keni hasur në internet metodën e përmbysjes. Kjo metodë ju lejon të rrisni rrjedhjen e gjakut në lëkurën e kokës duke e varur kokën me kokë poshtë, gjë që mund të stimulojë rritjen e flokëve. Edhe pse nuk ka ndonjë studim që konfirmon efektivitetin e tij, shumë njerëz që kanë përdorur metodën e përmbysjes besojnë se kjo i ndihmoi të rriteshin më shpejt flokët e tyre. Përdorimi i kësaj metode së bashku me masazhimin e kokës me vaj esencial para ose gjatë përmbysjes mund t’ju ndihmojë të arrini flokë të gjatë dhe të shëndetshëm.

Krihni flokët para se të shkoni në shtrat

Edhe pse të flini me flokë të pakrehura mund të duket joshëse, veçanërisht kur jeni të lodhur, të shpenzoni disa minuta duke i krehur ato në fakt mund të përfitojë shëndetin e flokëve. Krehja e flokëve ju lejon të shpërndani vajrat e kokës në flokët tuaj dhe t’i mbani ato të hidratuar dhe të ushqyer në mënyrë natyrale./21Media