Michael Douglas së shpejti me rolin e Benjamin Franklin në një serial

 
Apple TV+ ka konfirmuar se aktori 77 vjeçar Michael Douglas do të paraqitet me rolin e Benjamin Franklin në një seri.
Seria, e cila nuk është titulluar akoma, paraqet tetë vite të jetës së figurës politike amerikane Franklin, shërbimin e tij më vital për vendin.
Douglas është producent ekzekutiv i serisë bashkë me Kirk Ellis. Ellis i ishte producent ekzekutiv edhe i serisë së HBO “John Adams”.
Në këtë ekip u bashkua edhe skenaristi Tim Van Patten, i njohur për punën në Boardwalk Empire dhe në The Sopranos.
Franklin ishte figurë e shquar. Ai ndihmoi në sigurimin e pavarësisë së SHBA-ve, si dhe udhëhoqi me avansim në teknologji në vitet e herëshme. Në seri do të paraqitet Douglas në rolin e Franklin, duke hartuar traktatin e Parisit, dokument ky që u nënshkrua në vitin 1783, e që zyrtarisht i dha fund luftës në Amerikë.
Pra, seritë do të eksplorojnë tregimin emocionues të Benjamin Franklin. Ai në moshën 70 vjeçe, pa kualifikim në diplomaci, bindi Francën që të nënshkruaj për demokracinë e Amerikës.
Sa i përket aktorit Douglas, ai së fundmi përfundoi me paraqitje në serinë The Kominsky Method, që u transmetua në Netflix tri sezone.
Dagllas në këtë seri luan rolin e Sandy Kominsky, një personaliteti të harruar filmi.
Ai për këtë rol në vitin 2019 u nderua me Golden Globe, për parqitjen më të mirë si aktor në një seri televizive./21Media

Back to top button