NATO do të dërgojë pajisje kundër dronëve në Ukrainë

NATO do të dërgojë pajisje kundër dronëve në Ukrainë, tha të enjten Sekretari i Përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg, pas takimeve të ministrave të Mbrojtjes të NATO-s në Bruksel.
Kjo vjen pasi Ukraina u ka kërkuar aleatëve të saj që t’i furnizojnë me më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore dhe municione pasi Rusia rriti përdorimin e “dronëve kamikaze” në sulmin e saj brutal kundër vendit, transmeton rtv21.tv.
Aleatët e NATO-s “po furnizojnë sisteme të avancuara, duke përfshirë artilerinë, mbrojtjen ajrore dhe automjetet e blinduara”, tha Stoltenberg.
“I falënderoj të gjithë aleatët për kontributet e tyre të rëndësishme dhe i nxis ata të vazhdojnë të rriten. Ne po ofrojmë gjithashtu karburant, veshje dimërore dhe furnizime mjekësore si pjesë e Paketës Gjithëpërfshirëse të Ndihmës së NATO-s”, shtoi ai.
Sipas kësaj pakete, NATO do të dërgojë së shpejti pajisje kundër dronëve në Ukrainë. Me qindra bllokues drone, të cilët mund të ndihmojnë në bërjen e paefektshëm të dronëve të prodhuar nga Rusia dhe Irani.
Stoltenberg tha gjithashtu se në një afat më të gjatë, NATO do të “ndihmojë gjithashtu Ukrainën që të kalojë nga epoka sovjetike në pajisjet moderne të NATO-s”./21Media

Back to top button