Nesër miratohet rezoluta që kufizon të drejtën e rusëve për të hyrë në Finlandë

Qeveria e Finlandës do të kufizojë “në mënyrë të konsiderueshme” të drejtën e qytetarëve rusë për të hyrë në vend si turistë ose si tranzit kur udhëtojnë në pjesë të tjera të zonës Shengen, tha qeveria finlandeze në një deklaratë të mërkurën.

“Nesër, të enjten më 29 shtator, qeveria do të miratojë një rezolutë që do të kufizojë ndjeshëm të drejtën e qytetarëve rusë për të hyrë në Finlandë si turistë dhe për të përdorur Finlandën si vend tranzit kur udhëtojnë në pjesë të tjera të zonës Shengen, siç përshkruhet në më shumë. detaje në rezolutë”, thuhet në një deklaratë të qeverisë, përcjell rtv21.tv

“Përveç kësaj, qeveria mori një informim mbi mënyrat për të përmirësuar kontrollin në kufirin midis Finlandës dhe Rusisë duke përdorur një gardh kufitar”, thuhet tutje në deklaratë.

Fundjavën e kaluar një numër rekord i rusëve hynë në Finlandë përmes kufirit të saj tokësor që nga njoftimi i presidentit rus Vladimir Putin për “mobilizim të pjesshëm” të qytetarëve të tij, me 16 mijë e 886 rusë që mbërritën gjithsej gjatë së shtunës dhe të dielës, sipas kreut të rojes kufitare për çështjet ndërkombëtare, Matti Pitkaniitty.

Ai shtoi se prej tyre, shumë ishin “në tranzit për vende të tjera”, raporton CNN

Finlanda ndan një kufi prej 1 mijë e 340 kilometra me Rusinë./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button