Një vit nga lufta në Ukrainë, Zelensky: U zgjuam herët dhe nuk kemi fjetur që atëherë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, është zotuar se viti 2023 do të jetë vit i fitores së Ukrainës kundër Rusisë. Këtë qëndrim ai e mbajti të premten kur së bashku me bashkëvendësit e tij shënuan përvjetorin e zymtë të pushtimit rus që ai e quajti “dita më e gjatë e jetës sonë”.
Teksa mëngjesi filloi me përkujtime dhe reflektim, presidenti Zelenskyy me zë të zymtë kundërshtimi përdori përvjetorin e 24 shkurtit për të lavdëruar ukrainasit për qëndrueshmërinë e tyre përballë luftës më të madhe dhe më vdekjeprurëse të Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore. Ai ka thënë se ukrainasit e kanë treguar veten se janë të të pathyeshëm në atë që ai e quajti “një vit dhimbjeje, pikëllimi, besimi dhe uniteti”.

“Ne mbijetuam ditën e parë të luftës në shkallë të gjerë. Nuk e dinim se çfarë do të sillte e nesërmja, por e kuptuam qartë se për çdo të nesërme duhet të luftosh. Dhe ne luftuam”, ka thënë Zelenskyy.

Ishte “dita më e gjatë e jetës sonë. Dita më e vështirë e historisë sonë moderne. Ne u zgjuam herët dhe nuk kemi fjetur që atëherë”, ka thënë ai.
Back to top button