Pakistan, shpëtohen qindra njerëz që ishin ngujuar në vetura nga bora e madhe

Qindra njerëz që mbetën të bllokuar në automjete në një stuhi vdekjeprurëse janë zhvendosur në vend të sigurt, ndërsa ekipet e shpëtimit përpiqen të pastrojnë rrugët në veri të Pakistanit.
Policia tha se rreth 500 familje ishin bllokuar pasi turistët nxituan për të parë reshjet e dëborës dimërore në qytetin Murree në majë të kodrës.
Të paktën 22 persona kanë vdekur, duke përfshirë një familje me tetë anëtarë dhe një familje tjetër prej pesë anëtarësh, thanë zyrtarët.
Stuhia e të premtes preu pemë dhe bllokoi rrugët brenda dhe jashtë Murree, transmeton rtv21.tv
Të gjithë ata që mbijetuan pasi u bllokuan në automjetet e tyre tani thuhet se janë të sigurt, me disa të vendosur në strehimore të vendosura në qytetin turistik, i cili ndodhet në 2,300 metra (7,500 këmbë) mbi nivelin e detit.
Furnizimi me gaz dhe ujë në zonë po mbaron, por banorët vendas dhe restorantet po ndihmojnë me strehim, ushqim dhe batanije.
Tariq Ullah, një zyrtar në qytetin e afërt të Nathiagali, tha se stuhia kishte sjellë katër deri në pesë metra dëborë brenda vetëm disa orëve.
“Nuk ishte borë, madje as borë e madhe, ishte e paprecedentë”, tha ai. Kishte erëra të forta, pemë të shkulura, ortekë. Njerëzit përreth ishin të tmerruar”, ka thënë Ullah./21Media

Back to top button