Kanë kaluar 75 vjet që kur Shtetet e Bashkuara hodhën bomba atomike në qytetet japoneze Hiroshima dhe Nagasaki më 6 dhe 9 gusht, duke çuar në fund Luftën e Dytë Botërore.

Numrat e regjistruar të vdekjeve janë vlerësime, por mendohet se rreth 140,000 nga 350,000 banorët e Hiroshimës u vranë në shpërthim, dhe se të paktën 74,000 njerëz vdiqën në Nagasaki.

Rrezatimi bërthamor i lëshuar nga bombat bëri që mijëra njerëz të vdisnin në javët, muajt dhe vitet që pasuan.

Ata që i mbijetuan bombardimeve njihen si “hibakusha”. Të mbijetuarit u përballën me një pasojë të tmerrshme në qytete, përfshirë traumat psikologjike.

Bombardimet sollën një fund të papritur të luftës në Azi, me Japoninë duke u dorëzuar pa kushte Aleatëve në 14 Gusht 1945.

Por kritikët kanë thënë që Japonia tashmë ishte në prag të dorëzimit, shkruan BBC, përcjell portali rtv21.tv

Pas përfundimit të luftimeve në Evropë më 7 maj 1945, Aleatët i thanë Japonisë të dorëzohej deri më 28 korrik, por afati kaloi.

Rreth 71,000 ushtarë nga Britania dhe Commonëealth u vranë në luftën kundër Japonisë, duke përfshirë më shumë se 12,000 robër lufte që vdiqën nën robërinë japoneze.

Më 6 gusht 1945 në orën 08:15 me kohën Japoneze, një aeroplan bombe amerikane B-29 me emrin Enola Gay hodhi një bombë atomike në Hiroshima.

Ishte hera e parë që një bombë atomike ishte përdorur ndonjëherë në një luftë.

Bomba e Hiroshima, e njohur si “Djali i Vogël”, përmbante ekuivalentin midis 12,000 dhe 15,000 ton TNT dhe shkatërroi një sipërfaqe prej 13sq km.

Sidoqoftë, Japonia nuk u dorëzua.

Tri ditë më vonë, amerikanët hodhën një bombë tjetër atomike mbi qytetin Nagasaki në orën 11:02 të Japonisë.

Reiko Hada ishte nëntë vjeç kur bomba shpërtheu në Nagasaki.

Në një intervistë me fotoreporterin Lee Karen Stoë, ajo përshkroi përvojën e saj: “E bëra atë në hyrje të shtëpisë time, dhe mendoj se madje bëra një hap brenda, atëherë ndodhi krejt papritur.

“Një dritë flakëruese që binte nëpër sytë e mi. Ngjyrat ishin të verdha dhe portokalli, të gjitha të përziera së bashku.

“Unë as nuk kisha kohë të pyesja se çfarë ishte … Ndihesha sikur të kisha mbetur vetëm. Në momentin tjetër erdhi një zhurmë me zë të lartë.”

Hada dëshmoi disa nga dëmtimet katastrofike nga bomba atomike.

“Shumë iknin mbi malin Konpira për në komunitetin tonë. Njerëzit me sytë e tyre qanin, flokët  i kishin çarë, pothuajse të gjithë të zhveshur, të djegur keq me lëkurën e tyre të varur poshtë.

“Nëna ime mori peshqirë dhe çarçafë në shtëpi dhe, me gratë e tjera të komunitetit, i çoi njerëzit që iknin në auditorin e një kolegji afarist aty pranë, ku ata mund të shtriheshin.

“Ata kërkuan ujë. Më kërkuan t’u jepja ujë, kështu që gjeta një tas të copëtuar dhe shkova në lumin e afërt”

“Pasi pinë një gllënjkë ujë, ata vdiqën. Njerëzit vdiqën njëri pas tjetrit.

“Ishte e pamundur të dije se kush ishin ata njerëz. Ata nuk vdisnin si qenie njerëzore.”

Japonia u dorëzua pa kushte në 14 gusht.

Në të njëjtën ditë, Presidenti amerikan Harry Truman dha një fjalim para një turme të mbledhur jashtë Shtëpisë së Bardhë në të cilën ai tha: “Kjo është dita që kemi pritur që nga Pearl Harbour. Kjo është dita kur fashizmi më në fund vdes”.

Një ditë më pas, Perandori i Japonisë Hirohito u dëgjua në radio për herë të parë ndonjëherë në një transmetim në të cilin ai fajësoi përdorimin e “një bombe të re dhe më mizore” për dorëzimin e pakushtëzuar të Japonisë.

Ai shtoi: “Nëse duhet të vazhdojmë të luftojmë, kjo jo vetëm që do të rezultojë në rrëzimin dhe shkatërrimin përfundimtar të kombit japonez, por do të çonte gjithashtu në zhdukjen totale të civilizimit njerëzor”.

Kryeministri britanik Clement Atlee tha: “I fundit i armiqve tanë është hedhur poshtë”.

Ai shtoi se falënderime të veçanta shkuan për SH.B.A. “pa përpjekjet e jashtëzakonshme të të cilave lufta në Lindje do të kishte akoma shumë vite për të mbaruar”.

Pas dorëzimit të Japonisë, dy ditë festë kombëtare u njoftuan për festime në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA dhe Australi.

Miliona njerëz nga vendet aleate morën pjesë në parada dhe ahengje në rrugë në Ditën e Fitores mbi Japoninë (VJ) më 15 gusht.

Në Londër, Familja Mbretërore përshëndeti turmat e tifozëve nga ballkoni i Pallatit Buckingham.

Dokumentet zyrtare të dorëzimit u nënshkruan nga Japonia më 2 shtator në anije të betejës USS Missouri në gjirin e Tokios./21Media