Pasagjerët përjetojnë tmerr në avion, hapet dera gjatë fluturimit

Një derë e një avioni të Asiana Airlines me 194 persona u hap përpara uljes në Aeroportin Ndërkombëtar Daegu të premten, duke lënë nëntë pasagjerë me vështirësi në frymëmarrje, por avioni u ul i sigurt, thanë zyrtarët.

Pas nisjes nga ishulli Jeju, avioni ishte nisur për në Daegu, 237 kilometra në juglindje të Seulit, kur një derë u hap papritur në orën 12:45, sipas zyrtarëve të aeroportit dhe burimeve të industrisë. Aeroplani u ul menjëherë me derën e hapur.

Asnjë nga 194 personat në bord nuk u lëndua, por nëntë pasagjerë në panik shfaqën simptoma të vështirësisë në frymëmarrje dhe u dërguan në spital. Ata nuk ishin në gjendje të rëndë dhe mund të kishin përjetuar frymëmarrje të tepërt, thanë zyrtarët.

Policia ndaloi një pasagjer mashkull rreth të 30-ve për t’u marrë në pyetje me dyshimin se kishte tentuar të hapte derën me forcë ndërsa avioni po përgatitej për ulje. Ishte e paqartë pse e bëri këtë.

Midis pasagjerëve ishin 48 atletë të shkollave fillore dhe të mesme të planifikuar për të garuar në një ngjarje sportive kombëtare të shtunën në qytetin e afërt të Ulsan./21Media

Back to top button