Polonia arreston një shtetas rus të dyshuar për spiunazh

Polonia ka arrestuar një shtetas rus të dyshuar për spiunazh, sipas shërbimeve speciale polake.

Burri, i cili është një banor afatgjatë në Poloni, u arrestua javën e kaluar dhe i është caktuar masa e paraburgimit.

Ai dyshohet se kishte mbledhur informacion në lidhje me gatishmërinë ushtarake të trupave polake dhe të NATO-s të stacionuara në vend.

Muajin e kaluar Polonia dëboi 45 diplomatë rusë të dyshuar se punonin për shërbimet e inteligjencës ruse – duke çuar në dëbimin e të njëjtit numër të stafit të ambasadës polake nga Moska.

Polonia ka qenë zëri kryesor në Bashkimin Evropian duke kërkuar sanksione më të ashpra kundër Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë.

Në një rast të veçantë, dy shtetas bjellorusë të dyshuar për spiunazh për vendin e tyre u arrestuan në Poloni javën e kaluar. Ata dyshohet se ishin përfshirë në përpjekjet për të identifikuar objektet strategjike të mbrojtjes në vend./21Media

Back to top button