Portugalia mposht Zvicrën, Republika Çeke barazon me Spanjën

Janë luajtur ndeshjet e xhiros së dytë të Grupit 2 të Ligës A të Kombeve.
Portugezët ishin më të mirë se Zvicra në shtëpi, 4:0, ndërsa Republika Çeke dhe Spanja luajtën pa fitues 2:2.
Në stadiumin “Jose Alvelade” të Lisbonës, portugezët treguan se janë shumë më të fortë në pjesën e parë. Në formacionin 4-3-3, me Ronaldon, Bruno Fernandez dhe Diogo Joto, ishin një problem i pazgjidhur për zviceranët, të cilët pësuan një tjetër dështim pas humbjes në raundin e parë ndaj Çekisë (1:2).
Individi më i mirë i ndeshjes në Lisbonë ishte Cristiano Ronaldo. Vërtet, të parët u gëzuan zviceranët, por VAR ia anuloi golin Haris Seferovic në minutën e gjashtë.
Portugalia kaloi në avantazh në minutën 15, kur pas një goditje të lirë të Ronaldos, William Carvalho ishte në vendin e duhur dhe nuk e kishte të vështirë të tundte rrjetën.
Në minutën 35 Ronaldo doli i vetëm përballë portierit zviceran dhe shënoi gol për 2:0.
Pepe goditi shtyllën në minutën 39 pas goditjes nga këndi, dhe një minutë më vonë sërish në vendin e duhur ishte Ronaldo për 3:0.
Ai pati një shans për het-trik në minutën 43, e më pas u gëzua kot në minutën 51, pasi VAR ia anuloi golin për shkak të pozicionit jashtë loje.
Por, Portugalia shënoi golin e katërt në minutën 68, përmes Joao Cancello i cili doli përballë portierit dhe e dërgoi topin në rrjetë.
Pas barazimit me Portugalinë (1:1), skuadra e përzgjedhësit Luis Enrique barazoi me çekët (2:2), por për pak humbi.
Me ndihmën e Jan Kuchta, rrjeta e Spanjës u trondit nga Jakub Pesek në minutën e katërt. Spanja barazoi në minutën e tretë shtesë. Gavi shpërtheu përballë portierit çek, duke goditur këndin e poshtëm të majtë për 1:1.
Çekët patën një rast në minutën 54 me anë të Jan Kuchta, ndërsa në minutën 58 Ferran Torres gjuajti shkëlqyeshëm, por portieri priti goditjen e tij.
Marco Asensio tronditi shtyllën në minutën 62 dhe çekët arritën golin e dytë katër minuta më vonë.
Kuchta në minutën 66 befasoi Unaj Simon me një gol për 2:1. Spanjollët mund të arrinin së shpejti 2:2, por Torres qëlloi shtyllën.
Në minutën 90, spanjollët arritën të shmangin humbjen. Pas një goditjeje në qendër nga Marco Asensi, Injigo Martinez e dërgoi topin me kokë për epilogun 2:2.

Back to top button