Pse verës nuk duhet ta rregullojmë shtratin në mëngjes

1 min read

Këshilltarët e Gjumit vlerësojnë se një i rritur mesatar humbet 285 ml lëngje çdo natë dhe një pjesë e mirë e këtij lëngu depërton në çarçafët në shtrat, përcjell portali rtv21.tv

Dhe nëse rregullojmë shtretërit tanë sapo ngrihemi, kjo lagështi mbetet e bllokuar poshtë jorganit – që do të thotë se do të jetë akoma aty kur të kthehemi në shtrat natën tjetër. Epo!

Për të trajtuar problemin, në vend të kësaj, ne duhet të tërheqim mbrapa çarçafët tanë në mëngjes për të lejuar që dysheku dhe çarçafët tanë të “marrin frymë” dhe të lëmë lagështinë të avullojë.

Ekspertët në And So To Bed nuk janë të vetmit njerëz që mbështesin këtë ide, pasi ylli i TikTok, Dr Karan Raj , gjithashtu u ka dhënë më parë të njëjtat këshilla ndjekësve në platformën e tij të mediave sociale.

“Në vend të kësaj, lëreni shtratin tuaj të çrregullt vetëm për një kohë. Ai i ekspozon mikrobet që janë liruar më rrezet e diellit, të cilat i dehidratojnë dhe i bëjnë të vdesin.”/21Media