Senati thotë se gjyqi ndaj Trumpit është kushtetues

1 min read

Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/inc/hooks/hook-single-header.php on line 65

 

Senati amerikan ka thënë se gjyqi për fajësimin e ish-presidentit Donald Trump është kushtetues, duke lejuar fillimin e procedurave të plota.

Ekipi mbrojtës i Trumpit argumentoi se ai nuk mund të përballej me gjyqin pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë.

Por, një shumicë votoi në favor të vazhdimit, transmeton rtv21.tv.

Trump akuzohet për “nxitje të kryengritjes” kur Kongresi u sulmua muajin e kaluar.

Avokatët e ish-presidentit argumentuan se ishte antikushtetuese për të futur një ish-president në proces dhe akuzuan demokratët se ishin të motivuar politikisht.

Votimi 56-44 do të thotë që gjashtë republikanë u bashkuan me demokratët në votimin për të vazhduar me gjyqin.

Kërkohet një shumicë prej dy të tretave për të dënuar Trumpin në Senatin me 100 vende me ndarje të barabartë.

Nëse dënohet, Trump mund të ndalohet të mbajë përsëri detyrën./21Media