ShBA do të japë 215 milionë dollarë ndihmë urgjente ushqimore për Ukrainën

1 min read

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken njoftoi se SHBA-ja do të japë 215 milionë dollarë shtesë në ndihmë urgjente ushqimore për krizën në Ukrainë.

“Sot, duke pasur parasysh urgjencën e krizës, ne po shpallim 215 milionë dollarë të tjera ndihmë të re urgjente ushqimore dhe do të bëjmë shumë më tepër”, tha Blinken në Kombet e Bashkuara të mërkurën gjatë një takimi ministror mbi sigurinë globale të ushqimit. 

“Ne presim që Kongresi ynë shumë shpejt të miratojë rreth 5.5 miliardë dollarë fonde shtesë për ndihmën humanitare dhe sigurinë ushqimore.”

Blinken tha gjithashtu se ShBA-ja do të angazhojë 500 milionë dollarë për të rritur prodhimin e plehrave në SHBA. Kjo vjen pasi ka një nevojë të shtuar për pleh në vendet që tradicionalisht e merrnin atë nga Rusia, e cila është eksportuesi më i madh në botë i plehrave. 

Dhe kostoja e plehrave, thelbësore për fermerët për të arritur objektivat e tyre të prodhimit për të korrat, është rritur gjithashtu në kosto pasi prodhimi në Evropë është ulur gjithashtu falë çmimit në rritje të gazit natyror — një përbërës kyç në plehrat me bazë azoti si urea, shkruan CNN.

Blinken u bëri thirrje vendeve të tjera që kanë plehra dhe drithëra, të cilat gjithashtu po përballen me mungesa globale për shkak të Luftës së Ukrainës, që të ndihmojnë me shpejtësi në këtë krizë në rritje./21Media