Shorti i Ligës Unike, caktohet edhe orari i ndeshjeve

Sot është hedhur shorti i Ligës Unike për edicionin 2022/23 në konkurrencën e meshkujve, si dhe është përcaktuar orari i ndeshjeve.
Pjesëmarrëse në këtë garë janë katër klubet më të mira nga Kosova dhe katër më të mirat nga Shqipëria, ndërsa kampione aktuale është Peja.
Nga Kosova do të marrin pjesë Ylli, Trepça, Peja dhe Ponte Prizreni, kurse nga Shqipëria, Tirana Neptun, Apolonia, Teuta dhe Kamza.
Gjithsej do të zhvillohen 14 xhiro, të cilat do të jenë me sistemin vajtje-ardhje dhe më pas do të përcaktohen katër skuadrat më të mira që do të garojnë në “Final-Four” për titullin e kampionit.
Në fakt, është zhvilluar një ndeshje në kuadër të edicionit të ri të Ligës Unike, ku Ponte Prizreni ia shkaktoi humbjen e parë Pejës në këtë sezon duke e mposhtur me shifrat 81:75.
Në xhiron e parë të Ligës Unike, Peja do të jetë mysafire e Kamzës, kurse kampioni i Kosovës, Ylli zhvillon ndeshje me Tirana Neptunin.
Skuadra e Apolonisë, e cila garon për herë të parë në Ligën Unike do të përballet me Ponte Prizrenin, i cili po ashtu do të debutojë në këtë garë.
Shorti i Ligës Unike si dhe orarin e ndeshjeve:
Java I 16/17 Nëntor 2022
GOLDEN EAGLE YLLI – TIRANA NEPTUN
APOLONIA – PONTE PRIZRENI
TREPÇA – TEUTA
KAMZA – PEJA
Java II 23/24 Nëntor 2022
TIRANA NEPTUN – PEJA
TEUTA – KAMZA
PONTE PRIZRENI – TREPÇA
GOLDEN EAGLE YLLI – APOLONIA
Java III 14/15 Dhjetor 2022
APOLONIA – TIRANA NEPTUN
TREPÇA – GOLDEN EAGLE YLLI
KAMZA – PONTE PRIZRENI
PEJA – TEUTA
Java IV 11/12 Janar 2023
TIRANA NEPTUN – TEUTA
PONTE PRIZRENI – PEJA
GOLDEN EAGLE YLLI – KAMZA
APOLONIA – TREPÇA
Java V 18/19 Janar 2023
TREPÇA – TIRANA NEPTUN
KAMZA – APOLONIA
PEJA – GOLDEN EAGLE YLLI
TEUTA – PONTE PRIZRENI
Java VI 25/26 Janar 2023
TIRANA NEPTUN – PONTE PRIZRENI
GOLDEN EAGLE YLLI – TEUTA
APOLONIA – PEJA
TREPÇA – KAMZA
Java VII 1/2 Shkurt 2023
KAMZA – TIRANA NEPTUN
PEJA – TREPÇA
TEUTA – APOLONIA
PONTE PRIZRENI – GOLDEN EAGLE YLLI
Java VIII 8/9 Shkurt 2023
TIRANA NEPTUN – GOLDEN EAGLE YLLI
PONTE PRIZRENI – APOLONIA
TEUTA – TREPÇA
PEJA – KAMZA
Java IX 22/23 Shkurt 2023
PEJA – TIRANA NEPTUN
KAMZA – TEUTA
TREPÇA – PONTE PRIZRENI
APOLONIA – GOLDEN EAGLE YLLI
Java X 1/2 Mars 2023
TIRANA NEPTUN – APOLONIA
GOLDEN EAGLE YLLI – TREPÇA
PONTE PRIZRENI – KAMZA
TEUTA – PEJA
Java XI 8/9 Mars 2023
TEUTA – TIRANA NEPTUN
PEJA – PONTE PRIZRENI 75:81
KAMZA – GOLDEN EAGLE YLLI
TREPÇA – APOLONIA
Java XII 15/16 Mars 2023
TIRANA NEPTUN – TREPÇA
APOLONIA – KAMZA
GOLDEN EAGLE YLLI – PEJA
PONTE PRIZRENI – TEUTA
Java XIII 22/23 Mars 2023
PONTE PRIZRENI – TIRANA NEPTUN
TEUTA – GOLDEN EAGLE YLLI
PEJA- APOLONIA
KAMZA- TREPÇA
Java XIV 29/30 Mars 2023
TIRANA NEPTUN – KAMZA
TREPÇA – PEJA
APOLONIA- TEUTA
GOLDEN EAGLE YLLI – PONTE PRIZRENI
FINAL FOUR 5/6 PRILL 2023.

Back to top button