Shpërthejnë protestat e punëtorëve në fabrikën më të madhe të Apple

Protestat kanë shpërthyer në fabrikën më të madhe të iPhone-ve në botë në qytetin kinez Zhengzhou, sipas pamjeve që qarkullojnë gjerësisht në internet.

Videot tregojnë qindra punëtorë që marshojnë, me disa që përballen me njerëz me kostume hazmati dhe policë kundër trazirave.

Ata që jetojnë në rrjedhën e protestave thanë se punëtorët u rrahën nga policia. Videot treguan gjithashtu përleshje.

Prodhuesi Foxconn tha se do të punonte me personelin dhe qeverinë lokale për të parandaluar dhunën e mëtejshme, raporton BBC.

Në deklaratën e saj, firma tha se disa punëtorë kishin dyshime rreth pagës por se firma do të përmbushte pagën bazuar në kontratat.

Ai përshkroi gjithashtu si zëra “patentisht të pavërtetë” se rekrutëve të rinj u kërkohej të ndanin konviktet me punëtorët që ishin Covid-pozitivë.

Konviktet u dezinfektuan dhe u kontrolluan nga zyrtarët lokalë përpara se të vinin njerëz të rinj, tha Fokskon.

Muajin e kaluar, rastet në rritje të Covid e panë vendin të mbyllur, duke bërë që disa punëtorë të dilnin dhe të shkonin në shtëpi. Kompania pastaj rekrutoi punëtorë të rinj me premtimin e shpërblimeve bujare.

Pamjet që u shpërndanë në një sit livestream u treguan punëtorëve duke bërtitur: Mbroni të drejtat tona! Mbroni të drejtat tona!

Punëtorë të tjerë u panë duke thyer kamerat e vëzhgimit dhe dritaret me shkopinj.

Në fund të tetorit shumë punëtorë u larguan nga centrali mes rasteve në rritje të Covid dhe akuzave për trajtim të keq të personelit.

Arratisja e tyre u kap në rrjetet sociale ndërsa ata u kthyen në shtëpitë e tyre diku tjetër në provincën qendrore kineze.

Firma që atëherë ka miratuar të ashtuquajturat operacione me lak të mbyllur në fabrikë – duke e mbajtur atë të izoluar nga qyteti më i gjerë i Kompaniut për shkak të shpërthimit të Covid atje.

Në fillim të këtij muaji Apple tha se priste dërgesa më të ulta të modeleve iPhone 14 për shkak të ndërprerjes së prodhimit në çështje./2Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button