​Spalletti i acaruar me Italinë pas fitores kundër Shqipërisë

Luciano Spalletti ishte kritik ndaj Italisë pas fitores 2:1 ndaj Shqipërisë dhe i irrituar nga sugjerimi se kjo skuadër varet nga Nicolò Barella. “Kjo skuadër duhet të jetë në gjendje të bëjë pa askënd”, tha trajneri italian.

Ishte një fillim makth në Dortmund, pasi gjuajtja e dobët e Federico Dimarco u ndal nga ylli i Sassuolos, Nedim Bajrami për të kaluar Shqipërinë në epërsi pas 23 sekondash – një rekord i ri i të gjitha kohërave në Kampionatin Evropian, raporton KosovaPress.

Megjithatë, deri në minutën e 16’ gjithçka u përmbys nga Italia me një goditje me kokë të Alessandro Bastonit dhe golit nga Barella.

“Ne pamë shumë gjëra të mira, por ato duhet të na çojnë diku, përndryshe ato janë të kota”, tha Spalletti për “RAI Sport”.

“Kishte mundësi që t’i lëndonim disa herë dhe ne nuk ia dolëm. E përgatitëm mirë lëvizjen, më pas e kaluam mbrapsht. Ne ndryshuam mendje shumë shpejt”, tha më tej Spalletti.

Barella kishte qenë në dyshim për këtë ndeshje pas një problemi muskulor, duke munguar në të dyja miqësoret, por shënoi golin e fitores.

Kur Spalletti u pyet nëse kjo skuadër italiane është e varur nga Barella, ai u acarua.

“Një kombëtare duhet të jetë në gjendje të bëjë pa askënd, sepse ka 26 lojtarë të fortë. Nuk më pëlqen kjo ide se ekipi varet nga një individ”, tha Spalletti.

Pati një frikë të vonë kur Rey Manaj pa goditjen e tij të devijuar pak nga brinjët e portierit Gianluigi Donnarumma.

“Në pjesën e dytë, Shqipëria u përpoq të bënte diçka më shumë dhe ne duhet të kishim shfrytëzuar në maksimum ato hapësira të hapura, por përkundrazi ne u kthyem mbrapsht”, tha Spalletti.

Back to top button