Stuhia e kthen qytetin në ‘zonë lufte’

 Një stuhi e fuqishme dimërore që ka përfshirë Amerikën e Veriut ka lënë qytetin e Buffalo, Nju Jork, duke u dukur si një zonë lufte, tha guvernatorja e shtetit.
Të hënën qyteti regjistroi 25 vdekje të lidhura me motin, shkruan BBC.
“Kjo është një luftë me nënën natyrë dhe ajo na ka goditur me gjithçka që ka”, që nga e enjtja, tha Guvernatorja e shtetit të Nju Jorkut, Kathy Hochul.
Kushtet e stuhisë po shtrihen nga Kanadaja deri në jug deri në Rio Grande, duke lënë të vdekur të paktën 50 njerëz në mbarë vendin.
Rajoni rreth Buffalo, në veri të Nju Jorkut, është prekur më keq.
Guvernatorja Hochul, një vendas në Buffalo, tha: “Është (si) të shkosh në një zonë lufte dhe automjetet përgjatë anëve të rrugëve janë tronditëse.”
Ajo tha se banorët po përballeshin me një “situatë kërcënuese për jetën”, pasi shumë automjete të urgjencës nuk ishin në gjendje të arrinin në zonat më të goditura ose u mbërthyen në dëborë./21Media

Back to top button