“Ukraina pëson 100-200 viktima ushtarake në ditë”

Viktimat ushtarake ukrainase tani janë midis 100 dhe 200 në ditë, sipas një këshilltari të lartë të presidentit Volodymyr Zelensky, totali më i lartë i vlerësuar që është bërë publik deri më tani.

Duke folur për programin Newshour të BBC World Service, Mykhaylo Podolyak thotë se një nga arsyet kryesore për numrin e lartë të viktimave është mungesa e barazisë midis aftësive ushtarake ukrainase dhe ruse.

Sipas këshilltarit të lartë të Zelensky, Ukraina ka nevojë për qindra, jo një pjesë të vogël, sistemet më të fuqishme të artilerisë që Perëndimi mund të sigurojë, transmeton rtv21.tv

Ai i thotë BBC-së se Ukrainës i duhen rreth 300 sisteme raketash për të arritur barazinë me fuqinë e zjarrit të Rusisë dhe për të çliruar territorin e pushtuar.

Podolyak shton se “derisa Rusia të pësojë një disfatë serioze ushtarake, asnjë formë e dialogut nuk do të jetë e mundur dhe ata do të vazhdojnë të përpiqen të marrin pjesë të vendit tonë”./21Media

Back to top button