Ukraina thotë se Bjellorusia e goditi me raketa

Raketat Iskander u lëshuan nga Bjellorusia në Ukrainë rreth orës 17:00, ka njoftuar një këshilltar i ministrit të brendshëm të Ukrainës.
Kjo vjen pasi zyra e Presidentit Zelensky njoftoi sot se zyrtarët ukrainas dhe rusë do të takohen për bisedime në kufirin Bjellorusi me Ukrainën – edhe pse ata nuk kanë thënë se kur.
“Iskanderët u nisën kundër Ukrainës nga afërsia e Mozyr. Kjo do të thotë se ata kanë sjellë vdekjen diku… kështu që ky është lloji i armëpushimit që ne kemi?”, ka thënë ai.
Një deklaratë ukrainase më herët tha se udhëheqësi bjellorus Alexander Lukashenko kishte “marrë përgjegjësinë për të siguruar që të gjithë avionët, helikopterët dhe raketat e stacionuara në territorin bjellorus të qëndrojnë në terren gjatë udhëtimit, bisedimeve dhe kthimit të delegacionit ukrainas”./21Media

Back to top button