Ushtria e Shqipërisë shpëton katër alpinistë serbë

Katër alpinistë serbë janë shpëtuar  kanë rrëshqitur gjatë kalimit nga Valbona në Theth.

Ministri i Mbrojtjes në Shqipëri , Niko Peleshi njoftoi se albinistët serb u ndihmuna nga  Efektivët e Forcës Ajrore.

“Efektivët e Forcës Ajrore, me dy helikopterët AB 206 dhe EC 135 kanë transportuar me sukses 4 alpinistët serbë të cilët gjatë kalimit nga Valbona në Theth kanë rrëshqitur duke pësuar lëndime në trup. Një prej të plagosurve është transportuar drejt SQUT dhe ndodhet nën kujdesin e mjekëve, ndërsa 3 të tjerët fatmirësisht pa lëndime .”, shkroi Peleshi në Facebook./21Media

Back to top button