Viola von Cramon: Largimi i liberalizmit të vizave nga agjenda – absolutisht i papranueshëm

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, e ka quajtur të papranueshëm largimin e liberalizimit të vizave për Kosovën nga agjenda e Këshillit Evropian.

Sipas saj, ky proces është tejzgjatur dhe ka potencuar që dialogu dhe procesi i vizave duhet të mbeten çështje të ndara.

“Liberalizimi i vizave për Kosovën është shumë i vonuar dhe duhet të jepet pa kushte, me ç’rast heqja e sotme nga agjenda e Këshillit të BE-së është absolutisht e papranueshme. Liberalizimi i vizave dhe dialogu mes Kosovës dhe Serbisë i prirë nga BE duhet të mbeten çështje më vete”, ka shkruar von Cramon në “Twitter”./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button