Vriten 7 persona, i dyshuari arrestohet

Një person i armatosur vrau shtatë persona përpara se të arrestohej në Kaliforni të hënën, vetëm dy ditë pasi të shtënat morën 11 jetë në një sallë vallëzimi popullor.
Sulmet e fundit ndodhën në dy vende të veçanta në qytetin bregdetar të Gjirit të Half Moon, rreth 30 milje (50 km) në jug të San Franciskos.
Sulmuesi u identifikua si 67-vjeçari Zhao Chunli, një banor lokal.
Ajo vjen ndërsa shteti mban zi për vdekjet në parkun Monterey me shumicë aziatike gjatë festimeve për Vitin e Ri Hënor.
I dyshuari të hënën u filmua nga kamerat e lajmeve duke u dorëzuar në zyrën e Sherifit të Qarkut San Mateo rreth dy orë pas sulmit.
Katër viktimat e para u zbuluan në një fermë kërpudhash rreth orës 14:22 me orën lokale (00:22 GMT), ndërsa tre të tjerat u gjetën më vonë në një biznes të kamionëve aty pranë.
Hetuesit nuk kanë dhënë ende një motiv për këtë sulm.
Sherifja i Qarkut San Mateo, Christina Corpus tha në një konferencë për shtyp se i dyshuari u arrestua pasi ishte dorëzuar vetë në një stacion policor lokal rreth orës 16:40.
Atij iu gjet një pistoletë gjysmë automatike që mund të jetë përdorur në sulm dhe aktualisht është duke “bashkëpunuar” me policinë, shtoi
Zonja Corpus shtoi se viktima e tetë po trajtohet në spital dhe është në gjendje kritike.
“Ky lloj të shtënash është i tmerrshëm,” tha ajo. “Është një tragjedi për të cilën dëgjojmë shumë shpesh, por sot është goditur në shtëpi këtu në San Mateo County.”
Në një konferencë shtypi, sherifi konfirmoi gjithashtu se dëshmitarë përfshijnë fëmijë që kohët e fundit ishin lënë nga shkolla dhe jetonin në pronën rurale.
“Për fëmijët dëshmitarë të kësaj është e papërshkrueshme,” tha ajo./21Media

Back to top button