Ylli i YouTube-s vdiq në moshën 15-vjeçare

2 min read

Një vajzë adoleshente që vuante nga sëmundja e Benjamin Button në jetën reale dhe grumbulloi miliona ndjekës në YouTube, ka vdekur në moshën 15-vjeçare.

Adalia Rose, nga Teksasi , u diagnostikua me Hutchinson-Gilford progeria, një gjendje gjenetike e njohur gjithashtu si sëmundja Benjamin Button, kur ajo ishte tre muajshe.

Gjendja, e cila prek më pak se 500 fëmijë në mbarë botën, kategorizohet nga plakja ekstreme e përshpejtuar dhe ka një jetëgjatësi mesatare prej 13 vjetësh.

Ndërsa u rrit, ajo gjeti famë në rrjetet sociale, duke grumbulluar 2.91 milionë abonentë në YouTube dhe 379,000 ndjekës në Instagram.

Sot familja e saj u tha ndjekësve se ajo vdiq si pasojë e gjendjes së saj, transmeton rtv21.tv.

“12 janar 2022 në orën 19:00 Adalia Rose Williams u lirua nga kjo botë. Ajo hyri në heshtje dhe u largua në heshtje, por jeta e saj ishte shumë larg”, shkruan familja e saj në faqen e saj në Instagram.

“Ajo preku MILIONA njerëz dhe la gjurmën më të madhe te të gjithë ata që e njihnin. Ajo nuk ka më dhimbje dhe tani po kërcen me gjithë muzikën që do. Unë me të vërtetë do të doja që ky të mos ishte realiteti ynë, por fatkeqësisht është. Ne duam të falënderojmë të gjithë ata që e donin dhe e mbështetën atë”, vazhduan ata.

Në tre muaj, ajo mori diagnozën e saj dhe shpejt filloi të humbiste flokët e saj. Edhe venat e saj u bënë të dukshme dhe lëkura iu hollua./21Media