Zelanda e Re qe 100 ditë pa raste të reja me Covid-19

1 min read

Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/inc/hooks/hook-single-header.php on line 65

 

Zelanda e Re ka kaluar 100 ditë pa regjistruar një rast të vetëm të koronavirusit nga komuniteti, diçka që duket se është e vështirë të imagjinohet në krahasim me betejën që Australia po përballet.

Kryeministrja, Jacinda Ardern e futi kombin e saj në një nga pengesat më të ashpra në botë në mars, rastin e fundit me koronavirus e ka shënuar më 1 maj.

Kjo ishte vetëm 63 ditë pasi kombi i ishullit prej pesë milionësh raportoi infeksionin e tij të parë më 28 shkurt, transmeton rtv21.tv.

Zelanda e Re ka regjistruar 1 mijë e 219 infeksione dhe 22 vdekje që nga fillimi i pandemisë.

Australia kishte raportuar 20 mijë e 227 raste të koronavirusit që nga e premtja 7 gusht. Vdekja kombëtare u rrit në 278 pasi Victoria raportoi 466 infeksione dhe 12 raste të reja të shtunën. Shteti po lufton me një valë vdekjeprurëse të dytë të infeksioneve pas shkeljeve të pretenduara të sigurisë brenda programit të tyre të karantinës në hotel.

Ka më shumë se 19.2 milionë raste me koronavirus në të gjithë botën dhe të paktën 719 mijë e 800 njerëz kanë vdekur.

Ardern është vlerësuar për trajtimin e pandemisë duke prezantuar me shpejtësi masa të rrepta për të eleminuar virusin vdekjeprurës.

Tre masa janë përshëndetur si shtytësit pas suksesit të Zelandës së Re, përfshirë: kontrollet kufitare, bllokimet dhe kontrollet e bazuara në raste./21Media