Zelensky do të flasë në samitet e G7 dhe NATO-s

1 min read

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky praktikisht do t’i drejtohet samiteve të G7 dhe NATO-s që do të zhvillohen gjatë javës së ardhshme, thanë zyrtarë të lartë të administratës amerikane, ndërsa ai punon për të përforcuar mbështetjen perëndimore në mes  të pushtimit  të ashpër të vendit të tij nga Rusia.

Lufta e Ukrainës do të shfaqet për shkak të  udhëtimit të Presidentit Joe Biden në Gjermani dhe Spanjë, ku ai do të takohet me dhjetëra liderë.

Në G7, thanë zyrtarët, Biden do të zbulojë hapat së bashku me liderët e tjerë për të rritur presionin ndaj Rusisë për pushtimin e saj. Dhe në NATO, SHBA do të shpallë masat për të “forcuar sigurinë evropiane, krahas kontributeve të reja të pritshme nga aleatët,” tha një zyrtar.

Zyrtarët nuk pranuan të detajojnë se çfarë, nëse ka, sanksione të reja do të shpallte administrata, në bashkëpunim me aleatët e G7 kundër Rusisë.

Megjithatë, ata pranuan se zyrtarët “presin që Ukraina të jetë në ballë të bisedave dhe presin që të paraqesin një grup konkret propozimesh për të rritur presionin ndaj Rusisë për të mbështetur Ukrainën gjatë samitit”, ndërsa reklamojnë atë që ata e quajtën tashmë. “Veprime të paprecedentë ndaj sanksioneve tona dhe kontrolleve të eksporteve ndaj Rusisë për luftën e saj të pajustifikuar kundër Ukrainës”, nga vendet e G7./21Media