Po zhvillohet një operacion kërkimi

Po zhvillohet një operacion kërkimi

Forcat ajrore kiliane kanë deklaruar se një avion ushtarak me 38 persona në bord është zhdukur gjatë rrugës për në Antarktidë.

Avioni transportues “C-130 Hercules” u ngrit nga Punta Arenas në orën 16:55 me kohën lokale dhe operatorët humbën kontaktin pas orës 18:00.

Midis të zhdukurve janë 17 anëtarë të ekuipazhit dhe 21 pasagjerë, të cilët po udhëtonin për të siguruar mbështetjen logjistike, transmeton rtv21.tv.

Forca ajrore e Kilit tha që një operacion kërkimi dhe shpëtimi është duke u zhvilluar.

Agjensia e lajmeve EFE raporton se tre prej atyre që janë në bord janë civilë.

Gjenerali i Forcave Ajrore Eduardo Mosqueira u tha mediave lokale se aeroplani nuk aktivizoi asnjë sinjal shqetësimi ndërsa fluturonte drejt bazës. Ai tha se avioni, piloti i të cilit kishte përvojë të gjatë, mund të jetë detyruar të ulet pasi i ka mbaruar karburanti.

Kili kontrollon mbi 1.2 milion kilometra katrorë të territorit të Antarktikut, tokë kufitare e pretenduar nga Britania e Madhe dhe Argjentina. Brenda këtij territori Kili operon në nëntë baza – më të madha se të çdo vendi në botë./21Media