5 lojtarë të Liverpool mund të largohen menjëherë nga klubi

Jurgen Klopp do të përqendrojë vëmendjen në zvogëlimin e skuadrës sw tij Liverpool -it përpara një lëvizjeje për reprezentuesin anglez Jude Bellingham verën e ardhshme.
Fituesit e FA Cup dhe Carabao Cup kanë përfunduar tashmë një marrëveshje të suksesshme për sulmuesin e Benfica-s, Darwin Nunez. Reprezentuesi i Uruguait shënoi 34 herë në të gjitha garat sezonin e kaluar dhe ka nënshkruar një kontratë gjashtëvjeçare në Anfield në atë që mund të bëhet një marrëveshje rekord për klubin.
Calvin Ramsay pritet të bëhet nënshkruajë për Reds pas marrëveshjeve me Nunez dhe Fulham , Fabio Carvalho. Liverpooli ka rënë dakord për një tarifë fillestare prej 4 milionë funtesh me Aberdeen për reprezentuesin skocez U21, i cili ka të ngjarë të shërbejë si mësuesi i Trent Alexander-Arnold.
Bellingham është paralajmëruar prej kohësh për një lëvizje në Anfield pas rritjes së tij meteorike në Gjermani me Borussia Dortmund. Ish-ylli i Birmingham City është bërë një yll i shquar në Bundesligë, si dhe ndeshje e rregullt në skuadrat e Anglisë të Gareth Southgate.
Megjithatë, adoleshenti ka edhe tre vite në kontratën e tij në Signal Iduna Park dhe Dortmundi nuk ka ndërmend të arkëtojë këtë verë pas shitjes së Erling Haaland . Frontmeni pjellor i është bashkuar Manchester Cityt pasi kampionët e Premier League aktivizuan një klauzolë lirimi në kontratën e sulmuesit.
Refuzimi i Dortmundit për të konsideruar një shitje të dytë të profilit të lartë këtë verë, së bashku me marrëveshjen e Nunez-it, ka bërë që Klopp të planifikojë një lëvizje për Bellingham verën e ardhshme. Fokusi tani për shefin e Reds është në zvogëlimin e skuadrës së tij dhe lirimin e fondeve, me një mori yjesh të pafavorshëm që mund të largohen në javët e ardhshme.
Nënshkrimi i Nunez duket se është bërë duke pasur parasysh largimin e pritshëm të Sadio Mane. Senegalisti pritet të transferohet te Bayern Munich pas gjashtë sezoneve në Merseyside, me një marrëveshje verbale që thuhet se është arritur për një kontratë trevjeçare në Allianz Arena.
Takumi Minamino, Alex Oxlade-Chamberlain, Nat Phillips dhe Neco Williams janë ndër opsionet e skuadrës që mendohet se janë gjithashtu të disponueshme. Liverpool thuhet se është i hapur ndaj shitjeve ose huazimeve për yjet e fundit./21Media

Back to top button