97-vjeçarja frymëzon botën me aftësitë e saj të pabesueshme

Ka disa njerëz që na kujtojnë se mosha është vetëm një numër.
Johanna Quaas është një grua 97-vjeçare gjermane e cila u certifikua nga Guinness World Records si gjimnastja më e vjetër aktive konkurruese në botë në vitin 2012.
Me kalimin e viteve, Quaas ka bërë bujë në internet pasi videot e saj postohen herë pas here.
E fundit u shpërnda nga aktorja fituese e Oskarit Viola Davis me mesazhin “Ti je luftëtari im shpirtëror! Uau!”
Videoja është xhiruar në Festivalin Gjerman të Gjimnastikës në vitin 2017, kur gjimnastja ishte 91 vjeç.
Edhe pse videoja e shpërndarë nga Davis ka fituar mbi 400 mijë pëlqime, kjo është larg të qenit performanca e saj më virale.
Quaas fitoi fillimisht zemrat e botës pasi përdoruesi LieveDaffy ndau video nga stërvitja në dysheme dhe paralele të gjimnastes në Tournament of Masters në 2012.
Brenda gjashtë ditëve nga postimi, ata kishin fituar mbi 1.1 milion shikime secili.
Tani, të dy videot kanë mbi 3.5 milionë shikime.
Aftësitë e saj kanë mahnitur edhe sportistët më të mëdhenj në fushën e saj, si Simone Biles, e cila tha se stërvitja e saj në hekurat paralele e la pa fjalë.
E lindur në vitin 1925, Quaas filloi stërvitjen e saj të gjimnastikës në moshë të re dhe hyri në garën e saj të parë kur ishte 10 vjeç.
Ndërsa pjesën më të madhe të jetës e kaloi si trajnere e gjimnastikës dhe hendbolliste, ajo iu kthye gjimnastikës aktive në moshën 56-vjeçare.
Në vitin 2015, ajo mori çmimin Nadia Comăneci Sportsmanship Award nga Salla e Famës Ndërkombëtare e Gjimnastikës, përpara se të tërhiqej nga gara për shkak të një këputjeje të tendinës së bicepsit në vitin 2018.
Megjithatë, kjo nuk e ka penguar Quaas që të ndajë lëvizjet e saj mahnitëse në Instagram, veçanërisht se si ajo ende ka aftësinë për të qëndruar në kokë.
Sikur të mos mjaftonte kjo, ajo gjithashtu shtrihet dhe luan futboll.
Megjithatë, pjesa më emocionuese e gjithë kësaj janë mesazhet e ngrohta që ajo merr nga njerëzit në mbarë botën.
“Ju jeni një shembull i tillë zonja Johanna!” shkruan një përdorues, ndërsa një tjetër thotë: “Duke uruar shëndet më të mirë për një grua të mahnitshme, e cila është frymëzimi im më i madh! Shume dashuri.”
Ju mund të ndiqni Quass në Instagram për të qëndruar të përditësuar me aventurat e saj të fitnesit.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by VIOLA DAVIS (@violadavis)

Back to top button