Aleatët kërkojnë më shumë siguri në centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Britania, Franca, Gjermania dhe SHBA-ja kanë theksuar nevojën për të garantuar sigurinë e instalimeve bërthamore të kërcënuara nga konflikti në Ukrainë.
Në një telefonatë të dielën, katër liderët përsëritën gjithashtu mbështetjen e tyre për Ukrainën kundër pushtimit rus, transmeton rtv21.tv.
Moska dhe Kievi kanë akuzuar njëri-tjetrin për bombardimin e një centrali bërthamor të mbajtur nga Rusia, duke rritur frikën për një katastrofë.
Ndërkohë, presidenti Volodymyr Zelensky u bëri thirrje ukrainasve që të jenë vigjilentë përpara festimeve të Ditës së Pavarësisë.
“Rusia mund të përpiqet të bëjë diçka veçanërisht të neveritshme, veçanërisht mizore”, tha ai në një fjalim të fundjavës.
“Një nga objektivat kryesore të armikut është të na poshtërojë”, shtoi ai, por “ne duhet të jemi mjaft të fortë për t’i rezistuar çdo provokimi”.
Dita e Pavarësisë së Ukrainës të mërkurën, 24 gusht, do të shënojë gjithashtu gjashtë muaj që kur Rusia pushtoi Ukrainën.
Aleatët kërkuan prani ushtarake rreth stacionit të energjisë bërthamore të Zaporizhzhia të kontrolluar nga Rusia në Ukrainën jugore, ku ripërtëritja e luftimeve ka çuar në frikën e katastrofës më të keqe se ajo në Çernobil në vitin 1986.
Udhëheqësit mirëpritën një marrëveshje të miratuar nga presidenti rus, Vladimir Putin të premten për të lejuar inspektorët e OKB-së të vizitojnë fabrikën në një datë të ardhshme.
Të katër liderët thanë gjithashtu se ata “kishin rënë dakord që mbështetja për Ukrainën në mbrojtjen e saj kundër agresionit rus do të ishte e qëndrueshme”.
Ukraina raportoi më shumë sulme raketore të dielën, veçanërisht në qytetin e Nikopol, pranë stacionit të energjisë Zaporizhzhia.
Të shtunën, një sulm i ri me dron kishte në shënjestër flotën ruse të Detit të Zi në qytetin e Sevastopolit në Krimenë e aneksuar nga Rusia. Autoritetet ruse atje thanë se një dron ukrainas ishte rrëzuar.
Disa sulme me dronë janë raportuar në Krime ditët e fundit, duke përfshirë një në një bazë ajrore pranë Sevastopol të enjten dhe një tjetër në port të premten.
Në fillim të muajit, nëntë avionë rusë u shkatërruan në një bazë ushtarake ruse në bregun perëndimor të Krimesë./21Media

Back to top button