Conte: Arsenali e meriton të jetë lider i tabelës

Trajneri i Tottenhamit, Antonio Conte beson se Arsenali dhe Manchester City janë dy skuadrat e vetme që mund të luftojnë për titullin e Premierligës pas humbjes 2-0 të së dielës ndaj “Gunners” në derbin e Londrës Veriore.
Skuadra e Contes, ndërkohë, mbetet në vendin e pestë me 33 pikë nga 19 ndeshje pesë pikë prapa Manchester United.
Duke folur për mediat pas ndeshjes, Conte këmbënguli se ai nuk ishte i zhgënjyer me performancën e ekipit të tij kundër një prej skuadrave që ai mendon se janë përfshirë në një garën për titull.
“Sa i përket paraqitjes, nuk jam i zhgënjyer. Nuk jam i zhgënjyer sepse e dinim që loja mund të ishte vërtet e vështirë sepse Arsenali është një ekip vërtet, vërtet i fortë dhe gjithashtu sonte tregoi se e meriton të qëndrojë në krye të ligës. meritojnë të jenë pretendentë për titull”, tha Conte në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes.
“Për mendimin tim Arsenali dhe City janë dy skuadrat e vetme që mund të luftojnë për Premier Ligën këtë sezon. Në të njëjtën kohë jam pak i zhgënjyer për mënyrën se si humbëm.”, shtoi ai.
Disa ditë pasi njoftoi tërheqjen e tij nga futbolli ndërkombëtar, fituesi i Kupës së Botës Lloris bëri një tjetër gabim me fanellën e Tottenhamit, duke devijuar krosin e Bukayo Sakas në rrjetën e tij pas 14 minutash.
Megjithatë, besimi i Contes te 36-vjeçari mbetet i fortë si kurrë më parë, duke thënë: “Në këtë situatë është gjithmonë e vështirë. Mendoj se nuk është pozitive të fokusohesh vetëm në një apo dy situata. Unë e di se futbolli është ky dhe ndonjëherë mund të bësh maksimumin dhe të shpëtosh shumë situata, por sinqerisht e konsideroj Hugon një nga portierët më të mirë në botë dhe kjo mund të ndodhë.”, tha në fund italiani.

Back to top button