Ministri spanjoll mbërrin në Kiev për t’i dhuruar Ukrainës 30 ambulanca

Ministri i Jashtëm i Spanjës, Jose Manuel Albares, mbërriti në Kiev të mërkurën për të dërguar 30 ambulanca në Ukrainë.

Ministria e Jashtme e Spanjës tha se Albares mori një tren gjatë natës nga Przemysl, Poloni për në Ukrainë. Vizita e tij në kryeqytetin ukrainas më parë ishte mbajtur sekret. 

Ambulancat e dhuruara janë të pajisura posaçërisht për të trajtuar gratë shtatzëna, tha zyra për informim e Ministrisë së Jashtme për CNN. 

Albares do të vizitojë zonat e prekura nga sulmet e fundit të raketave ruse dhe do të nderojë ukrainasit që kanë vdekur në luftë. Ai pritet gjithashtu të takohet me ministrin e Jashtëm të Ukrainës, Dmytro Kuleba dhe kryeministrin Denys Shmyhal./21Media

Back to top button