OSBE mirëpret shtyrjen e zgjedhjeve

(Lajm i përditësuar)

Kreu i misionit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), në Kosovë, Michael Davenport, ka mirëpritur vendimin e presidentes së Kosovës, për shtyrje të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në veri – të planifikuara për 18 dhjetor – për në prill të vitit të ardhshëm.

“Mirëpres vendimin e presidentes Osmani dhe të liderëve të partive politike për të shtyrë mbajtjen e zgjedhjeve për kryetarë komune dhe ato për asambletë komunale në veri të Kosovës. Të gjithë duhet ta shfrytëzojnë këtë mundësi për të ulur tensionet dhe për t’u përqendruar në dialog”, ka shkruar ai në Twitter.
Vendimin e Osmanit e kanë mirëpritur edhe vendet e QUINT-it.
QUINT-i mirëpret shtyrjen e zgjedhjeve

Vendimin e institucioneve të Kosovës që të shtyjnë zgjedhjet për kryetarë të komunave në veri të Kosovës për në prill e kanë mirëpritur Ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar, Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Zyra e Bashkimit Evropian
“Vendimi konstruktiv avancon përpjekjet për të ndihmuar në situatë më të sigurt në veri, që është kyçe për dialogun e lehtësuar nga BE-ja si e vetmja rrugë përpara drejt arritjes së një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse për normalizim të raporteve në mes të Kosovës dhe Serbisë”, thuhet në njoftimin e ambasadave të QUINT-it.
Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani pas takimit me përfaqësuesit e partive politike, ku u diskutua lidhur me zgjedhjet në veri në një konferencë për media deklaroi se zgjedhjet në veri do shtyhen për muajin prill të vitit 2023.
Sipas Osmanit, shtyerja e zgjedhjeve në veri është e nevojshme./21Media

Back to top button