Shefi i OKB-së dënon pushtimin rus përpara përvjetorit të luftës në Ukrainë

Kreu i OKB-së, Antonio Guterres ka dënuar pushtimin rus të Ukrainës si një “fyerje” për ndërgjegjen kolektive të botës në një takim të Asamblesë së Përgjithshme gati një vit më vonë, ku po debatohej një mocion i mbështetur nga Ukraina dhe aleatët e saj që kërkonin që Rusia të tërhiqet menjëherë dhe pa kushte.
Ukraina shpreson se duke mbështetur lëvizjen, vendet do të tregojnë solidaritet.
Kremlini ka akuzuar Perëndimin se dëshiron të mposhtë Rusinë me çdo kusht.
Vasily Nebenzya, ambasadori i Kremlinit në OKB, tha se SHBA dhe aleatët e saj ishin të përgatitur për të zhytur të gjithë botën në luftë.
Presidenti rus Vladimir Putin dërgoi deri në 200 mijë ushtarë në Ukrainë më 24 shkurt 2022 në pushtimin më të madh evropian që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.
Lufta shkatërruese që pasoi ka lënë të paktën 7 mijë e 199 civilë të vdekur dhe mijëra të tjerë të plagosur, sipas një vlerësimi të OKB-së, ndërsa Rusia dhe Ukraina kanë parë secila të paktën 100 mijë ushtarë të tyre të vrarë ose të plagosur, sipas ushtrisë amerikane, shkruan BBC.
Më shumë se 13 milionë njerëz u bënë refugjatë jashtë vendit ose u zhvendosën brenda Ukrainës.
Pretendimi i Putinit se operacioni i tij ishte i nevojshëm për të “çmilitarizuar dhe denazifikuar” Ukrainën, një vend me lidhje historike me Rusinë, u hodh poshtë nga Ukraina dhe aleatët e saj si një mashtrim për një sulm të paprovokuar.
“Ky pushtim është një fyerje për ndërgjegjen tonë kolektive,” i tha Guterres Asamblesë së Përgjithshme. “Është një shkelje e Kartës së Kombeve të Bashkuara dhe ligjit ndërkombëtar”.
Pasojat e mundshme të një “konflikti spirale” ishin, tha ai, një “rrezik i qartë dhe i pranishëm”.
Guterres tha se lufta “po nxiste paqëndrueshmërinë rajonale dhe po nxiste tensionet dhe ndarjet globale, duke larguar vëmendjen dhe burimet nga krizat e tjera dhe çështjet e ngutshme globale”.
Ka pasur, tha ai, “kërcënime të nënkuptuara për të përdorur armë bërthamore”.
“Është koha për t’u tërhequr nga pragu… Kënaqësia vetëm do ta thellojë krizën, ndërsa do të gërryejë më tej parimet tona të përbashkëta të shpallura në Kartë. Lufta nuk është zgjidhja. Lufta është problemi. Njerëzit në Ukrainë po vuajnë jashtëzakonisht shumë. Ukrainasit, rusët dhe njerëzit shumë më gjerë kanë nevojë për paqe”, tha ai.
Gjashtëdhjetë vende kanë sponsorizuar rezolutën, e cila thekson “nevojën për të arritur, sa më shpejt të jetë e mundur, një paqe gjithëpërfshirëse, të drejtë dhe të qëndrueshme në Ukrainë në përputhje me parimet e Kartës së Kombeve të Bashkuara”.
OKB-ja ka të ngjarë të miratojë rezolutën, e cila nuk është ligjërisht e detyrueshme, por ka peshë politike. Megjithatë, nuk ka gjasa që votimi të ketë shumë ndikim në veprimet e Rusisë në Ukrainë.
Votimi do të bëhet sot, në prag të përvjetorit të parë të pushtimit.
Gjatë vitit të kaluar, Asambleja e Përgjithshme ka votuar për rezoluta të ngjashme që kundërshtojnë pushtimin e Rusisë. Në tetor 143 shtete anëtare votuan për të dënuar aneksimin e paligjshëm të Moskës të pjesëve të Ukrainës. Rusia, Bjellorusia, Siria dhe Koreja e Veriut kundërshtuan mocionin, ndërsa India dhe Kina ishin ndër 35 shtetet që abstenuan.

Back to top button