Si ka ndryshuar bota në 10 ditë që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia

 
Pushtimi rus i Ukrainës ka marrë qindra jetë në fushën e betejës dhe në qytetet e Ukrainës nën bombardime. Por ndërkombëtarisht, po ndikon gjithashtu në gjithçka, nga siguria ushqimore në Kajro te çmimet e gazit në Kaliforni. Është shtyrë në plan të parë ndryshime të mëdha gjeopolitike dhe ka ndryshuar mënyrën se si funksionojnë disa prej institucioneve më të shquara të globit.
Ja si ka ndryshuar bota në 10 ditët që kur lufta u kthye në Evropë, shkruan CNN, përcjell rtv21.tv
Një rend botëror në ndryshim
Pushtimi i Ukrainës nuk solli një epokë të re të politikës së fuqive të mëdha. Ishte pasthirrma e dhunshme që konfirmoi një nga ndryshimet më të rëndësishme në rendin gjeopolitik botëror që nga 11 shtatori.
Në vitet që pasuan, terrorizmi global tërhoqi shumë vëmendjen e liderëve perëndimorë. Al Kaeda dhe ISIS ishin armiqtë që kishin nevojë për kundërvënie. Kremlini nuk shihej më si i njëjti kërcënim si dikur -aq shumë sa që në vitin 2012 , Presidenti Barack Obama tallej me kandidatin e atëhershëm presidencial Mitt Romney duke thënë se e quajti Rusinë armikun numër një gjeopolitik të Shteteve të Bashkuara.
Në atë kohë, Putini kishte treguar tashmë se ishte i prirur të ndryshonte rendin e pas Luftës së Ftohtë.
Ish-oficeri i inteligjencës së KGB-së mori detyrën në vitin 2000 duke u zotuar se do t’i kthente Rusisë lavdinë e mëparshme, ndonjëherë përmes forcës ushtarake. Si kryeministër në vitin 1999, ai filloi një ofensivë në republikën ruse të Çeçenisë kundër guerrilasve separatistë. Në vitin 2008, Kremlini pushtoi Gjeorgjinë dhe njohu dy republika separatiste në vend, i cili në atë kohë po afrohej më shumë me Evropën.
Më vonë, mbështetja e Putinit për presidentin sirian Bashar al-Assad – gjoja si një aleat në luftën kundër terrorizmit – nuk i dha atij favore me demokracitë perëndimore, jo më pak për shkak të raporteve të besueshme të vendimit të diktatorit sirian për të sulmuar popullin e tij me armë kimike. Vendimi i Putinit për të aneksuar Krimenë në vitin 2014 dhe për të mbështetur separatistët në Ukrainën lindore çoi në sanksione dhe u dënuan ashpër. Kështu ishin edhe përpjekjet e supozuara të Rusisë për të vrarë armiqtë e saj në tokë të huaj.
Por Putin mbeti një lojtar dhe partner i rëndësishëm, megjithëse i pakëndshëm, për liderët nga Uashingtoni në Varshavë gjatë viteve 2010. Rusia ishte faktor i rëndësishëm në luftën kundër ISIS; Furnizuesi kryesor i Evropës me energji; dhe ndihmoi në negocimin e pakteve të mëdha diplomatike si marrëveshja bërthamore e Iranit e vitit 2015.
Pushtimi i javës së kaluar mund t’i ketë dhënë fund kësaj. Pas një çerek shekulli që bota perëndimore kishte të bënte me Putinin, ai më në fund mund ta ketë shtyrë zarfin dhe të jetë bërë i pabesë.
Si kundërpërgjigje, bota perëndimore e ka goditur Rusinë me sanksione të paprecedentë që kanë gjymtuar institucionet e saj financiare, duke e çuar ekonominë e saj dhe rublën në një kthesë, madje kanë shënjestruar personalisht Putinin dhe disa nga rrethi i tij i ngushtë.
“Putini tani është i izoluar nga bota më shumë se sa ka qenë ndonjëherë”, tha presidenti amerikan Joe Biden të martën në fjalimin e tij./21Media

Back to top button