Avioni i qeverisë ruse i nisur për në SHBA do të kthejë diplomatët rusë në vendin e tyre

 
Një aeroplan qeveritar rus që shkon nga Shën Petersburg në Uashington, DC, do të kthejë diplomatët rusë në vendin e tyre, tha të shtunën zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova në kanalin e saj Telegram.
“Ky avion do të kthehet në atdheun e tyre diplomatët rusë, të cilët qeveria amerikane i ka shpallur persona non grata”, shtoi Zakharova. Asnjë afat kohor nuk ishte dhënë në deklaratën e Zakharova, shkruan CNN.
Qeveria e SHBA miratoi një fluturim charter  nga qeveria ruse për të lehtësuar largimin e personelit të misionit rus të Kombeve të Bashkuara të cilët u dëbuan për abuzim me privilegjet e tyre të qëndrimit. Ky përjashtim i veçantë u bë në përputhje me rregulloret federale për të siguruar që personeli i misionit rus dhe familjet e tyre të largoheshin deri në datën që kishim udhëzuar, tha një zëdhënës i departamentit të shtetit./21Media

Back to top button