Të shtëna me armë zjarri, 4 të vrarë

Katër izraelitë janë vrarë në një sulm me të shtëna pranë një vendbanimi në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Katër të tjerë u plagosën, njëri prej tyre rëndë, kur dy persona të armatosur palestinezë hapën zjarr në një pikë karburanti dhe restorant në një autostradë jashtë Eli.

Ushtria izraelite tha se një person i armatosur u qëllua për vdekje nga një civil i armatosur, ndërsa i dyti me sa duket vodhi një automjet dhe u largua nga vendi i ngjarjes.

Më vonë ai u qëllua dhe u vra nga forcat izraelite të sigurisë në qytetin Tubas.

Ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant e përshkroi të shtënat si një sulm terrorist.

Kjo pason dhunën e shtuar në Bregun Perëndimor në ditët e fundit.

Numri i izraelitëve të vrarë ishte më i larti që nga një sulm nga një palestinez jashtë një sinagoge në Jerusalemin Lindor të pushtuar në janar, kur 7 vdiqën.

Që nga fillimi i vitit, më shumë se 160 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite ose kolonët në Bregun Perëndimor të pushtuar, Jerusalemin Lindor dhe Rripin e Gazës. Shifrat përfshijnë militantë si dhe civilë.

Përveç kësaj, 27 persona nga pala izraelite janë vrarë – duke përfshirë dy të huaj dhe një punëtor palestinez – në sulme ose sulme të dukshme nga palestinezët. Të gjithë ishin civilë, përveç një ushtari që shërbente jashtë detyrës dhe një anëtari të forcave izraelite të sigurisë./21Media

Back to top button