Trump flet me aleatët aziatikë për kërcënimin nuklear të Koresë së Veriut

Një javë më parë, Trump foli me presidentët e Kinës dhe Japonisë për çështjen e Koresë ë Veriut

Shefi i Stafit të Shtëpisë së Bardhë Reince Priebus, tha se Trump do të flasë me udhëheqësit e Singaporit dhe Tailandës të dielën, pasi Koreja e Veriut testoi një raketë tjetër që Uashingtoni dhe Seuli thanë se ishte i pasuksesshëm.

Thirrja telefonike pason bisedën e Trump në natën e së shtunës me presidentin e Filipineve Rodrigo Duterte.

Një javë më parë, Trump foli me presidentët e Kinës dhe Japonisë për çështjen e Koresë së Veriut.

” Kemi nevojë për bashkëpunim me sa më shumë partnerë në zonë gjë e cila mund të na sigurojë që i kemi rosat tona në një rresht”, tha Priebus për “Këtë javë’ në  ABC news.

“Pra, nëse diçka ndodh në Korenë e Veriut, ne jemi të gjithë në një linjë të mbështetur në një plan veprimi që duhet të vendoset së bashku me partnerët tanë në zonë”,  tha ai.

“Ne duhet të jemi në të njëjtën faqe”, shtoi Priebus.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button