Uragani Isaias ka goditur Karolinën e Veriut, duke kaluar bregdetin 65 km në jug-perëndim të Ëilmington.

Qendra Kombëtare e Uraganit (NHC) postoi një deklaratë në mediat sociale duke thënë se Isaias arriti në tokë në orën 23:10.

Ai shtoi se uragani kishte erëra të qëndrueshme maksimale prej 140 km/h.

Fuqia e këtij uragani kishte rënë në stuhi tropikale pas goditjes së ishujve në Karaibe, mirëpo të hënën është rikategorizuar si uragan i shkallës së parë.

Ky uragan shkaktoi vdekjen e dy personave në Karaibe, transmeton rtv21.tv.

Isaias është stuhia e nëntë e madhe e këtij viti.

Në Karolinën e Jugut, veri-lindore dhe Karolinën veri-jugore, zyrtarët thanë se “ekziston rreziku i përmbytjes që kërcënon jetën përgjatë pjesëve të vijës bregdetare të menjëhershme dhe rrugëve ujore ngjitur”.

Rritjet e stuhisë përgjatë bregdetit lindor mund të arrijnë deri në 1.5m me mbi 20cm reshje shiu, ndërsa erërat dhe forcat e stuhisë tropikale gjithashtu do të arrijnë deri në rajonin e Gjirit Chesapeake./21Media