Vizitorët e pemës më të lartë në botë përballen me gjoba prej 5.000 dollarësh

Hyperion, i certifikuar nga Rekordet Botërore “Guinness” si pema më e gjatë e gjallë në botë , është zyrtarisht e ndaluar për vizitorët.
Parku Kombëtar Redëood i Kalifornisë lëshoi një deklaratë javën e kaluar se kushdo që kapet pranë pemës mund të përballet me deri në gjashtë muaj burg dhe një gjobë prej 5000 dollarësh.
Pema, e cila është thellë në park dhe nuk ka shtigje që të çojnë në të, është përballur me degradim serioz mjedisor nga kërkuesit e emocioneve që e kanë vizituar që nga viti 2006, kur u gjet nga një palë natyralistësh.
Pema e kuqe e bregdetit (sequoia sempervirens) është 115.92 metra e gjatë dhe emri i saj rrjedh nga mitologjia greke – Hyperion ishte një nga Titanët dhe babai i perëndisë së diellit Helios dhe perëndeshës së hënës Selene, transmeton rtv21.tv.
Leonel Arguello, Shefi i Burimeve Natyrore të parkut, i tha faqes së lajmeve “San Francisco Gate” se zona ka shërbim të kufizuar celular dhe GPS, që do të thotë se mund të jetë shumë sfiduese për të shpëtuar çdo alpinist të humbur ose të plagosur në zonë.
Përveç erozionit dhe dëmtimeve të shkaktuara në bazën e pemës, ka edhe çështje dytësore që vijnë nga një fluks njerëzish.
“Kishte mbeturina dhe njerëzit po krijonin edhe më shumë shtigje anësore për të përdorur banjën. Ata lënë letër higjienike të përdorur dhe mbeturina, kjo nuk është një gjë e mirë,” tha Arguello.
Vizitorët nuk janë rreziku i vetëm për këto pemë gjigante.
Zjarret janë një shqetësim në rritje në të gjithë parqet kombëtare të Kalifornisë.
Në vitin 2021, zyrtarët në Parqet Kombëtare të Sequoia dhe Kings Canyon morën masa ekstreme për të mbrojtur disa nga pemët më të mëdha në botë nga zjarri./21Media

Back to top button