Këto mund të jenë disa arsye se pse ju kruhet lëkura

Lëkura e kruar mund të jetë stresuese dhe frustruese me ose pa skuqje, lëkura juaj po përpiqet t’ju tregojë diçka.
Ndjenja e vazhdueshme e kruajtjes mund të shtojë shqetësimin, dhe ka shumë arsye pse është kështu.
Të kuptuarit pse lëkura juaj kruhet është hapi i parë në trajtimin e problemit, thotë Alix J. Charles, një dermatologe dhe bashkëpunëtore në Akademinë Amerikane të Dermatologjisë (AAD).
Ne ju sjellim një udhëzues për 10 fajtorët më të zakonshëm pse ju kruhet lëkura.
1. Jeni të dehidratuar
Lëkura e thatë, e njohur edhe si xeroza, është një nga shkaqet më të zakonshme të kruajtjes kronike, thotë Meghan Feely, një dermatologe në Nju Jork. Kjo mund të jetë për shkak të gjenetikës, motit të ftohtë apo edhe plakjes. Nëse shpesh notoni, bëni banja ose dushe të nxehta, ose ndoshta jeni shtatzënë (ose anasjelltas jeni duke kaluar menopauzë), kruajtja e lëkurës mund të rritet gjithashtu.
Përdorimi i një losioni hidratues trupi dhe kremi për fytyrën mund të lehtësojë kruajtjen duke rihidratuar lëkurën tuaj, por nëse kjo nuk ju ndihmon, shihni një dermatolog për vlerësim të mëtejshëm.
2. Një sëmundje lëkure që nuk trajtohet siç duhet
Nëse kruajtja vjen gjithashtu me njolla të kuqe, të çara të lëkurës dhe nevoja për të kruajtje është më e keqe gjatë natës, mund të keni një sëmundje të lëkurës, si psoriazë, e cila lidhet me inflamacionin e shkaktuar nga sistemi imunitar ose ekzema. Për fat të mirë, ka një numër trajtimesh të disponueshme për të dyja kushtet, duke përfshirë produkte pa recetë, kremra trajtimi me recetë, medikamente orale ose injektuese dhe fototerapia që synon lëkurën e irrituar me rrezet UV.
3. Reaksion alergjik
Nëse keni blerë një zbutës të ri rrobash ose keni zhvilluar një alergji ndaj diçka që nuk e keni pasur më parë, kruajtja mund të intensifikohet – është një përgjigje e zakonshme ndaj alergjenëve, sipas Prevention.
Nëse keni vetëm kruajtje të lehtë, identifikoni shkaktarin dhe ndaloni kontaktin me të. Nëse nuk mund të ndaloni gërvishtjet, shkoni te një dermatolog. Kruajtja kronike e lëkurës dhe skuqjet mund të jenë shenjë e një problemi më serioz, si infeksioni ose sëmundje.
4. Marrja e barnave të reja ose keni rritur dozën e barnave ekzistuese
Nëse ju kanë përshkruar medikamente të caktuara ose jeni duke marrë ilaçe për presionin e lartë të gjakut, pilulat që po merrni mund të jenë fajtore për kruajtjen e vazhdueshme. Nëse vëreni se kruajtja e lëkurës është një efekt anësor i mundshëm i një medikamenti, bisedoni me mjekun tuaj – rregullimi i dozës, kontrollimi për ndërveprimet e barnave ose duke provuar medikamente kundër kruajtjes mund të ndihmojnë.
5. Shëndeti mendor
Arsyeja për kruajtjen tuaj nuk është gjithmonë në sipërfaqen e lëkurës tuaj. Nëse jeni të stresuar, në depresion ose ndiheni të shqetësuar, rrjedha kimike e serotoninës dhe norepinefrinës mund të shkaktojë kruajtjen tuaj, veçanërisht nëse nuk keni skuqje.
6. Hormonet e çekuilibruara
Luhatjet hormonale mund të kenë efekte të fuqishme, duke përfshirë kruajtjen e pamëshirshme të lëkurës. Për shembull, nëse jeni duke ushqyer me gji ose duke kaluar nëpër menopauzë, mund të keni nivele më të ulëta se zakonisht të estrogjenit, të cilat mund të kenë një kaskadë efektesh trupore, duke përfshirë kruajtjen. Shmangia e sapunëve dhe detergjentëve të fortë dhe hidratuesi i rregullt mund të lehtësojë shqetësimet.
7. Jeni shtatzënë
Lëkura e thatë dhe një bark gjithnjë në rritje i shtohen kruajtjes së lëkurës për nënat e ardhshme, por kruajtja e rëndë në pëllëmbët e dorës, këmbët dhe bust mund të tregojë kolestazën intrahepatike të shtatzënisë (ICP), një gjendje në të cilën funksioni i mëlçisë suaj është i dëmtuar nga një grumbullim i përkohshëm i biliare, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit të Shëndetit (NIH). Kruajtja ka tendencë të shfaqet në tremujorin e tretë dhe mund të shkaktojë komplikime, ndaj nëse vëreni këtë lloj kruajtjeje të lokalizuar, sigurohuni që të vizitoni mjekun dhe gjinekologun tuaj.
8. Pickimi i insekteve
Kur çdo lloj insekte ju pickon, ai ka potencialin të injektojë substanca të huaja në trupin tuaj, të cilat sistemi juaj imunitar do t’i sulmojë me histaminë, një përbërës që shkakton kruajtje. Më pas, nëse është e nevojshme, hiqni qafe burimin dhe aplikoni kremra ose losione antiseptike.
9. Kruajtje neuropatike
Kruajtja neuropatike shkaktohet nga dëmtimi i nervit. Është e rrallë dhe ndodh kur sistemi juaj nervor dërgon sinjale se një pjesë e trupit tuaj kruhet. Kruajtja në fjalë shpesh shoqërohet me dhimbje, ngurtësi dhe djegie. Mund të shkaktohet nga sëmundje ose çrregullime të sistemit nervor qendror ose sistemit nervor periferik. Nëse dikush vuan nga skleroza e shumëfishtë, kruajtja në fjalë zakonisht ndodh në një pjesë të caktuar të trupit, zakonisht në të dyja anët – për shembull, të dy krahët ose këmbët.
10. Diçka tjetër po ndodh dhe trupi juaj po përpiqet t’ju njoftojë
Edhe pse një fenomen i rrallë, ndonjëherë kruajtja e lëkurës mund të shërbejë si alarm për probleme më të thella shëndetësore. Kruajtja e zgjatur pa skuqje mund të jetë shenjë e gjendjeve sistemike si sëmundjet e gjakut, diabeti, sëmundjet e veshkave, sëmundjet e mëlçisë, infeksionet si hepatiti B ose C, HIV ose një tiroide tepër aktive.
Në disa raste, mund të jetë gjithashtu një shenjë e kancerit të lëkurës. Nëse vërtet nuk jeni të sigurt se çfarë ose kush është fajtori për kruajtjen, është e rëndësishme të vizitoni një mjek.

Back to top button