Këto shenja paralajmëruese që trupi juaj po ju jep nuk duhet t’i injoroni

Trupi ynë na flet në mënyra të ndryshme, por ne nuk e dëgjojmë gjithmonë atë. Në fakt, jo vetëm që mund të komunikojë me ne, por ka edhe truket e veta sekrete.
Në raste urgjente, ai mund të fillojë edhe të na “flasë” përmes ndryshimeve të ndryshme: sytë tanë mund të ndryshojnë papritur ngjyrën ose të shfaqen gunga në vende të caktuara.  Gjithçka që duhet të bëjmë është t’i kushtojmë vëmendje dhe të veprojmë shpejt.
Bright Side ndihmon në përkthimin e mesazheve që mund t’ju dërgojë trupi juaj.
Lëkurë e verdhë

Një nuancë e verdhë e lëkurës, e shkaktuar kryesisht nga  verdhëza dhe problemet e mëlçisë, është ajo që çon në këtë gjendje. Nivelet e larta të bilirubinës (një pigment biliar) e bëjnë të pamundur që trupi juaj ta  eliminojë atë si mbetje. Si pasojë, lëkura dhe e bardha e syve marrin një nuancë të verdhë.
Pika të bardha në thonj

Ato mund të shfaqen pas një dëmtimi të thonjve ose si rezultat i kafshimit të thonjve tuaj. Megjithatë, nëse asnjë nga këto nuk është e vërtetë për ju, dhe ju ende i keni ato, mund të ketë një problem të fshehur shëndetësor. Shumicën e kohës, mund të jetë për mungesën e zinkut , kalciumit ose  proteinave.
Këndet e buzëve të çara

Çarje apo flluska në cepat e buzëve shfaqen për shumë arsye. Mund të jeni të dehidratuar ose të ekspozuar shumë ndaj rrezeve të diellit. Për më tepër, edhe një pastë dhëmbësh ose buzëkuqi i zakonshëm që përdorni shpesh mund të jetë fajtor.
Plagët brenda gojës

Plagët e dhimbshme brenda gojës mund të shkaktohen nga ndryshimet hormonale ose stresi emocional. Për më tepër, ai mund të funksionojë edhe në familje, kështu që mund të jeni të predispozuar për të. Një mungesë e vitaminës B-12 është një tjetër shkak që mund të bëjë që plagët të shfaqen.
Gungat e qepallave

Puçrrat e vogla në qepallat tuaja zakonisht rriten shumë afër qerpikëve dhe ju bëjnë të dhimbshme mbylljen e syve, dhe gjithashtu mund të shkaktojnë kruarje. Zakonisht shfaqen në lëkurë nëse keni diabet ose lëkurë shumë të that . Mund të jetë gjithashtu një shenjë që ju duhet të ndryshoni kontaktet ose furçat e grimit.
Gjuha me ngjyrë të ndezur

Një gjuhë e kuqe nuk është vetëm një shenjë e infeksionit, por edhe e akneve dhe mungesës së vitaminave. Një tjetër shkak i mundshëm është  ethet e kuqe e ndezur, të cilat mund ta bëjnë gjuhën tuaj të zbehtë, por me njolla të kuqe të ndezura. Përveç kësaj, herpesi oral mund të çojë gjithashtu në një gjuhë me ngjyra të ndezura./21Media

Back to top button